Bijesne lisice opsjedaju gradove

Objavljeno: 11. 8. 2012 u 11:00h

Stanovnici pojedinih bh. opština tvrde da već izvjesno vrijeme primjećuju veliki broj lisica, koje se nastanjuju blizu kuća te čak i zasnivaju legla, što može biti opasno za mještane zbog mogućnosti prenošenja bjesnila.

Lovci upozoravaju da je većina tih životinja vjerovatno bijesna, jer lukava lisica ne bi tek tako prilazila ljudima, a sve je veća zabrinutost, jer te životinje u nekim područjima viđaju čak kako “paradiraju” užim centrom grada.

Da se lisice u posljednje vrijeme vrlo često približavaju kućama i putevima, potvrđuju nam i vozači, koji pričaju da ih konstantno viđaju kako prelaze saobraćajnice, ali i da ih je dosta ubijenih na putevima, pod naletom vozila. Dobro upućeni sagovornici u ovu problematiku navode da su uzroci pojave velikog broja lisica u blizini kuća postojanje velikog broja neuređenih divljih deponija, zatim potraga za hranom, ali i to što veliki broj lovaca više neće da lovi lisice jer niko više neće da kupuje krzno.

U Veterinarskoj stanici u Sanskom Mostu potvrdili su nam da je u ovoj opštini primjetan veliki broj lisica blizu kuća, gdje se nastanjuju i zasnivaju legla u samim dvorištima pojedinih domaćinstava. Oni su naveli da je većina njih, ili čak 90 odsto, bijesno.

“Ovo nikad do sada nije bilo, ja sam lovac, ali za ovo još nisam čuo da ima toliko bijesnih lisica blizu kuća. Vrlo je opasno zbog bjesnila. Međutim, još nismo imali slučajeva da su napadale ljude, ali su ugrizle nekoliko pasa”, rekli su u toj veterinarskoj stanici.

Dodaju da u okolnim šumama ima mnogo lisica i da je njihovo prisustvo i boravak u blizini kuća posljednjih godina postala uobičajena pojava.

Borislav Bojanić, član Upravnog odbora Lovačkog saveza RS, rekao je da je pojava većeg broja lisica primjetna i u RS. One prilaze naseljenim mjestima. Kao jedan od razloga te pojave Bojanić je naveo činjenicu da većina lovaca neće da lovi lisice, jer njihovo krzno više niko neće da kupuje.

“Nisu stvoreni uslovi za otkup krzna lisice. A nekad je bila druga priča, krzna su korištena, pa je žena sa lisicom oko vrata bila oličenje dame. Međutim, danas je druga priča”, kazao je Bojanić i dodao da je razlog velikog broja lisica u naseljenim mjestima i veliki broj neuređenih deponija, gdje ljudi odlažu sav kućni otpad i ostatke hrane, pa se lisice na taj način hrane.

Prema njegovim riječima, veliki broj lisica ima bjesnilo, koje je opasno. Naveo je da nadležni treba da preduzmu određene korake.

“One prave štetu i u lovištima, jer uništavaju zečeve i fazane”, kaže Bojanić. Sa druge strane, Kenan Voloder, sekretar Saveza lovačkih organizacija u BiH, kazao je da nemaju informacije o drastičnoj pojavi lisica u naseljima.

“One dolaze u naselja u potrazi za otpadom i hranom. Međutim, lisica je lukava i ne prilazi tek tako, osim ako je bijesna”, poručio je Voloder.

U bh. zdravstvenim ustanovama rekli su da imaju dovoljne količine vakcina i seruma protiv bjesnila.

U BiH je u oktobru prošle godine sprovedena kampanja oralnog vakcinisanja lisica, u okviru programa koji finansira EU s ciljem poboljšanja zdravlja životinja i pomoći u borbi protiv ozbiljnih rizika po zdravlje građana koji mogu biti prouzrokovani bjesnilom. Kampanja je trajala dvije sedmice, a sprovedena je tako što su mali paketi sa vakcinama bacani iz aviona na otvorena područja.

Savjeti veterinara

Veterinari upozoravaju građane da u slučaju neposrednog susreta sa lisicama treba biti veoma oprezan i izbjegavati svaki kontakt s njima, jer su najveći prenosioci bjesnila.

Osim toga, lisice ga prenose i na ostale životinje i stoga se savjetuje oprez i prilikom igre sa psima i mačkama na ulici.

Ističu, ako građani primijete sumnjivo ponašanje životinja, odmah treba da pozovu veterinare, a ako ih ugrizu, ranu treba oprati sapunom i tekućom vodom i obavezno otići kod ljekara.

U slučaju ugriza bijesne lisice simptomi su povišena temperatura, gubitak apetita, razdražljivost, rasijanost, preosjetljivost kože, proširene zjenice i strah od vode. Lisica najčešće grize za ruke i noge, ali i za vrat i glavu, što je najopasnije, jer u nekim slučajevim ugriz može imati i smrtan ishod.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bijesne-lisice-opsjedaju-gradove/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)