Objavljeno: 16. 4. 2014 u 10:50h
Građani koji planiraju da na prazničnoj ili slavskoj trpezi posluže pečeno svinjsko meso, a što je običaj kod svakog ovdašnjeg ozbiljnog domaćina, bez 100 maraka ne treba da idu na pijacu, pošto je upravo toliko na banjalučkoj novoj pijaci juče koštalo najjeftinije prase.
Ono što je zanimljivo jeste da je ta cijena jedinstvena za prasad težine do 20 kilograma, jer prodavci i stočari s njima ne žele ni da idu na vagu i da ih prodaju po kilogramu.
“Nema tu šta da se važe. Njegova cijena je 100 maraka i to je minimum ispod kojeg ne mogu ići, jer prase u ranom periodu pojede najviše hrane, a najmanje dobije na težini”, kazao je Kostadin Borić iz Nove Topole, kod Gradiške, koji je juče nudio uglavnom manju prasad i odojčad.
Kako je rekao, ta cijena dovoljna je da otplati njegove troškove i hranu te da se ostvari tek mala zarada.
Minimalna cijena po kojoj su prasići teži od 20 kilograma prodavani bila je 5,50 KM po kilogramu, a na pojedinim mjestima čak i 6,50 maraka žive vage.
Međutim, prateći cijene nešto veće i teže prasadi, može se napraviti računica po kojoj je puno isplativije kupiti ono veće.
Tako su, na primjer, za pečenice teže od 35 kila stočari spuštali cijenu i pazarili ih za 4,5 KM po kilogramu, pa je za 150 KM bilo moguće kupiti duplo veću od onih čija je cijena bila 100 maraka.
Mile Danilović, penzioner, potegao je iz Čelinca kako bi pronašao pečenicu kojom bi proslavio Đurđevdan, svoju krsnu slavu, ali kako je rekao nije nimalo srećan s onim što je zatekao na pijaci.
“Svake godine ista priča. Desetak dana prije slave i Vaskrsa cijene enormno skoče. Mislio sam sebi ranije obezbijediti prase, kada je cijena bila iole normalna i pristupačna, ali nemam gdje da ga držim do klanja”, kazao je on.
Ipak, kako priznaje, s obzirom na to da se datum slave bliži primoran je da kupi prase bez obzira na cijenu, jer bi bilo nezamislivo praznik proslaviti bez pečenice.
Inače, gledajući cijene Banjaluka ne prednjači mnogo u odnosu na ostale gradove u RS, jer su i na drugim pijacama cijene iznad prosjeka.
Tako je, prema pijačnom barometru, prasad u Bijeljini moguće pazariti po cijeni od 5,50 KM po kilogramu, u Gradišci šest KM, Prijedoru 5,75 KM, a u Kozarskoj Dubici 5,15 maraka po kilogramu žive vage.
Podsjećanja radi, nakon praznika u januaru ove godine cijene svinja ušle su u fazu mirovanja, pa su se kretale od 4,50 do pet KM po kilogramu žive vage za prasad do 30 kilograma, dok je one preko te kilaže bilo moguće naći i po cijeni od 3,30 KM po kilogramu.
Rekordna cijena prasića na pijacama u Republici Srpskoj bila je u januaru, kada je kilogram žive vage plaćan i do sedam maraka, čime su preprodavci ostvarili ekstraprofit.
Zbog pravoslavnog Božića i činjenice da je mnogo domaćinstava kupovalo svinje, u jednom trenutku na tržištu se pojavila i nestašica, pogotovo prasadi.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.