Objavljeno: 7. 11. 2013 u 14:06h
Na svijetu postoji na hiljade otrovnih biljaka, među kojima su i one koje su jako opasne za ljude. Sastavili smo listu od 5 najopasnijih.
Ovo su neke od biljaka s kojima treba biti oprezan:
Kukuta je biljka koja je svjetsku slavu stekla kroz njezinu redovnu upotrebu u drevnoj Grčkoj za pravljenje otrova namjenjenih za egzekuciju. Vjerovatno najpoznatija žrtva ove biljke bio je Sokrat, grčki filozof kojem je presuđeno da sam sebi oduzme život ispijanjem otrova.
Iako biljka sadrži nekoliko otrovnih materija, najjača i najsmrtonosnija je otrov ‘konin’ koji, uz dovoljnu dozu, uzrokuje paralizu srca i pluća. Kukuta uglavnom raste u Evropi i Sjevernoj Africi. Pored Kukute koja je ubila Sokrata (i ko zna koliko još ljudi), jedan rođak ove biljke, Cicuta (ili Vodena Kukuta) je proglašena kao najotrovnija biljka koja raste u Sjevernoj Americi.
Abrus precatorius je biljka porijeklom iz Indonezije, gdje se njezine jarke crne, crvene i bijele bobice često koriste pri izradi perkusija i nakita.One su jako opasne zbog otrovne supstance abrina.
Samo jedna sjemenka ove biljke može biti fatalna za ljude. Ipak, na svu sreću sjemenka obično samo ‘prođe’ kroz ljudski organizam, a fatalna je samo ako se žvače.
Oleander je svrstana među najotrovnije biljke na planeti, a opet, šanse su da je i sami uzgajate u vrtu ili domu pošto je Oleander jedna od popularnijih kućnih biljaka.
Ova biljka, koja raste u obliku malog grma, može biti jako lijepa (za gledanje!), ali žvakanje lišća, stabla ili cvijeća može biti fatalno. Zapravo, svaki dio oleandra je otrovan, a u jako malim dozama se čak koristio i kao lijek u nekim narodnim medicinama. Čisti oleander može oštetiti vaše oči i crijeva, pa čak i zaustaviti srce.
Sam popularni nadimak biljke Cerbera odollam (samoubilačko drvo) je sasvim dovoljan da znamo da ovu biljku trebamo zaobilaziti po svaku cijenu. Porijeklom iz južne Azije i Kerala pokrajine u Indiji, Cerbera odollam sadrži snažan srčani otrov koji lako može biti skriven kao začin u hrani, i koji se jako teško može detektovati prilikom autopsije.
Tim toksikologa iz Francuske jednom prilikom je utvrdio da je za pola smrti uzrokovanih trovanjem u Keral pokrajini bio odgovoran upravo otrov ove bljke. Za samo 10 godina, stručnjaci su uspješno identifikovali preko 500 slučajeva fatalnog trovanja Cerbera odollamom, od kojih je veliki broj proglašen samoubistvom.
Ricinus communis je opisana u Ginisovoj knjizi rekorda kao najotrovnija biljka na svijetu. Uprkos tome, poput oleandera i Ricinus communis se može pronaći u mnogim vrtovima širom svijeta.
Sjeme ove biljke sadrži izuzetno toksičnu hemikaliju koja se zove ricin, a konzumiranje četiri do osam sjemenki izaziva fatalne posljedice. Otrov u sjemenkama može dovesti do osjećaja pečenja u ustima i grlu, intenzivne bolove u stomaku i krvavu stolicu. Ukoliko se ne liječi na vrijeme, Ricinus communis vas može ubiti.
Izvor: Pixelizam
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.