Objavljeno: 11. 7. 2012 u 09:11h
Bosna i Hercegovina mora u narednih nekoliko dana da postigne dogovor s Međunarodnim monetarnim fondom o novom aranžmanu ili će u suprotnom izgubiti sto miliona evra makrofinansijske pomoći EU.
Naime, kako nezvanično saznajemo iz Savjeta ministara BiH, Pjer Mirel, direktor Direkcije za zapadni Balkan EU, je prilikom prošle posjete BiH jasno stavio do znanja bh. vlastima da do avgusta moraju imati načelni dogovor s MMF-om, inače će izgubiti pomenutu pomoć.
S obzirom na to da misija MMF-a danas dolazi u BiH, to će biti posljednji pokušaj postizanja dogovora, kako bi evropska pomoć mogla biti doznačena BiH.
Iz Delegacije EU nam nisu potvrdili tačnost ove informacije, ali su rekli da sporazum s MMF-om jeste uslov za pomoć.
“BiH mora zaključiti pomenuti sporazum s MMF-om što je prije moguće jer Memorandum o razumijevanju o makrofinansijskoj pomoći od sto miliona evra ističe 8. novembra”, saopšteno nam je iz Delegacije.
Iz ovog jasno proističe da je sastanak s MMF-om posljednja šansa, jer ako BiH želi iskoristiti sredstva do 8. novembra, načelni sporazum mora postići u narednih nekoliko dana.
Iz Kancelarije MMF-a u Sarajevu nam je juče rečeno da do kraja razgovora neće davati bilo kakve izjave za javnost.
“Misija MMF-a, na čelu s Kostasom Kristuom, šefom Misije MMF-a za BiH, boravi između 11. i 20. jula u BiH na poziv bh. vlasti kako bi završili aktivnosti po članu četiri (stendbaj aranžmana) i nastavili razgovore o novom programu koji bi mogao podržati MMF”, rečeno nam je juče u Kancelariji.
Teme razgovora s MMF-om bi treba da budu realizacija postojećeg aranžmana, mogućnost reprograma vraćanja kredita, kao i mogućnost sklapanja novog sporazuma, koji je uslov za sto miliona evra iz EU.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, pesimista je da će se doći do sporazuma.
“Pitanje je, prije svega, mogućnosti političkih faktora u FBiH da usaglase mnoge stvari koje su sporne. Nažalost, mislim da oni neće biti u mogućnosti da postignu dogovor i da nisu na nivou koji će omogućiti ispunjavanja zahtjeva MMF-a, tako da ako su ta evropska sredstva zaista uslovljena dogovorom, onda možemo reći da su ona vjerovatno izgubljena za BiH”, rekao je Grabovac.
Upozorio je da su zahtjevi MMF-a rigorozni, ali i opravdani, jer se odnose na smanjenje javne potrošnje, smanjenje rashoda u budžetima i strukturne reforme.
“Ali politička klima u FBiH nažalost ne ostavlja puno optimizma”, rekao je on.
Muris Čičić, profesor ekonomije na Ekonomskom faultetu u Sarajevu, rekao je da je sada teško predvidjeti da li će doći do dogovora o aranžmanu sa MMF-om.
“Koliko vidimo, na strani i Savjeta ministara i obje entitetske vlade postoji spremnost za aranžman, mada u RS spominju i mogućnost nekih ruskih sredstava, tako da nam preostaje da sačekamo i vidimo, ali bi sigurno bila velika šteta da BiH ostane bez ovih sto miliona pomoći iz EU”, rekao je Čičić.
Dodao je da je on jedan od rijetkih ljudi u BiH koji podržavaju aranžman s MMF-om.
“Prvo, to su najpovoljnija sredstva do kojih možete doći bilo gdje. Drugo, aranžman tjera vlastodršce da se pridržavaju obaveza koje su prihvatili i da sprovode reforme koje su dobre za zemlju, a koje se odnose na smanjenje dugova, sređivanje stanja u finansijama i sprovođenje važnih reformi”, rekao je on.
Pozvao je sve protivnike aranžmana s MMF-om da javno kažu treba li BiH da vraća dugove ili ne.
“Ako želimo, onda ne vidim alternativu MMF-u. A ako ne želimo, onda je to anarhija, ne znam kako bih drukčije to opisao”, zaključio je on.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.