Objavljeno: 3. 8. 2012 u 08:06h
Dok se broj osnovaca u posljednjih pet godina smanjio za 13.341, broj nastavnika povećan je za 685, među kojima je najviše onih sa nepunim radnim vremenom i normom od dva do četiri časa sedmično.
U 2007/08. školskoj godini u osnovnim školama bilo je 114.563 đaka, dok je prošle godine bilo svega 101.222 đaka. Nastavnika je u 2007. godini bilo 7.685, dok ih je prošle godine bilo 8.370 – podaci su Republičkog pedagoškog zavoda.
Dok je broj nastavnika sa punim radnim vremenom opadao iz godine u godinu, povećavao se broj onih sa nepunim, pa je tako za pet godina broj nastavnika sa nepunim radnim vremenom povećan za 1.153.
Tako je 2007. godine u osnovnim školama radilo 704 nastavnika sa nepunim radnim vremenom, dok je prošle godine ta cifra iznosila 1.857.
Broj nastavnika sa punim radnim vremenom 2007/08 školske godine bio je 6.981, a prošle godine 6.513 – podaci su Pedagoškog zavoda.
Predsjednik Sindikata obrazovanja RS Stevan Milić ističe da je povećanje broja nastavnika posljedica anarhije koja vlada u školstvu.
Puna norma nastavnika je od 18 do 21 čas sedmično, a u posljednje vrijeme se dešava da direktori primaju u stalni radni odnos nastavnike koji imaju dva časa sedmično. Do sada je bilo da se u stalni radni odnos može primiti nastavnik koji ima više od pola propisane norme – objasnio je Milić.
Prema njegovim riječima, brzo dolaženje do diploma dovelo je do toga da se više stvaralo kadrova nego što je odlazilo u penziju.
Direktori ne bi smjeli da oduzimaju časove nastavnicima koji imaju punu normu. Onda kažu da nema tehnološkog viška u školama, a to nije tačno, jer čim nastavnik nema punu normu i umanjena mu je plata, on je tehnološki višak. Ministarstvo prosvjete i kulture nije smjelo dati direktorima škola toliku nadležnost, jer su pojedini to zloupotrijebili i napravili veliki problem po pitanju finansija i udara na budžet – kazao je Milić.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Mira Galić ističe da je broj zaposlenih nastavnika na određeno vrijeme i s nepunom normom u porastu, jer se oni angažuju i kao zamjena nastavnika koji su na bolovanju, usavršavanju, porodiljskom dopustu i slično.
Kada su u pitanju srednje škole, broj profesora se takođe iz godine u godinu povećava.
U školskoj 2007/08. godini u srednjim školama je bilo 47.917 đaka i 3.248 profesora. Prošle školske godine bilo je 50.326 srednjoškolaca, dok se broj profesora popeo na 3.981 – podaci su Republičkog pedagoškog zavoda.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, danas na jednog nastavnika u osnovnim školama ima u prosjeku 12,6 učenika, dok je prije pet godina na jednog predavača bilo 13,2 đaka.
Na jednog nastavnika u osnovnim školama u Srbiji 2002. godine bilo je prosječno 15,8 učenika, a 2010. godine 11,5 učenika. U Hrvatskoj danas na jednog nastavnika dolazi 12 učenika, a nekad ih je bilo 18.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.