Objavljeno: 3. 8. 2012 u 10:08h
Rijeke u RS su u katastrofalnom stanju jer su i korita i obale pretrpani otpadom, pa je prilaz na pojedinim mjestima blokiran, saglasni su ekolozi, ribolovci i ronioci u RS.
U Inspektoratu RS ističu da stanovnici bacaju sve i svašta, ali je teško utvrditi ko to radi. Inspektori reaguju tek po prijavama, a preventivno kontrolišu one koji u rijeke ispuštaju otpadne vode.
“Stanje je još nezadovoljavajuće, ali je ipak značajno bolje u odnosu na prethodne godine. I dalje se malo ulaže u ovu oblast, kako u uređaje za tretman otpadnih voda, tako i u održavanje postojećih objekata. Uređaji za prečišćavanje djelimično ili potpuno ne funkcionišu. Otpadne vode iz naselja i gradova se ne prečišćavaju, već se preko kanalizacionih kolektora direktno ispuštaju u vodotoke”, kazao je Miroslav Tanasić, glavni republički vodni inspektor, i dodao da treba jačati svijest građana jer je “voda suštinski važna za život, ona je i hrana i energija”.
Ekolozi poručuju da rijeke pripadaju svima, ne pojedincima, te apeluju da se više pažnje posveti njihovoj čistoći.
“Rijeke u RS su nečiste zbog fekalnih i otpadnih voda. Obale u cijeloj RS nisu uređene. Na Vrbanji ima mnogo smeća i ova rijeka odaje najgoru sliku među svim vodotocima u RS. Tokom čišćenja nailazimo i na građevinski otpad i na kućno smeće, a to sve čine pojedinci. Biću slobodan da kažem da su, od oko 300.000 stanovnika u Banjaluci, njih oko 2.000 vandali. Oni žive uz rijeku, ne poštuju sami sebe, a kamoli ono što pored njih protiče”, kazao je Mile Petrušić, predsjednik NVO “Eko Ušće” iz Banjaluke.
Po njegovim riječima, voda sa Crnog i Bijelog vira na Vrbanji nekada se mogla piti, a “danas nije moguće prići obali jer smrdi”.
“Kolektori ne bi riješili problem, već prečistači vode. Takav jedan imamo u Zelenom Viru na Vrbanji jer se tu ispušta tehnička voda. Uskoro pripremamo veliku akciju čišćenja korita i nadamo se da će nam se pridružiti i građani, ali i da ćemo dobiti podršku lokalnih vlasti”, istakao je Petrušić.
Bijeljinski ronioci potvrđuju da o rijekama niko ne vodi računa jer ne postoje ekološke patrole, niti nadzorne kamere.
“Komunalni policajac ne može da legitimiše onoga koga zatekne da nešto baca u rijeku i sve je to krug u kojem zasad nema rješenja. U akcijama čišćenja trudimo se da pokupimo sve, najgore su kese i plastične flaše, a nailazili smo i na mrtve životinje, odnosno krave. Sporije rijeke su i prljavije. Drina je prljava, ali kada se puste brane, ona se malo očisti. Međutim, sve to ide u Savu. Vrbas i Neretva, takođe, imaju brži tok, pa situacija nije alarmantna”, ističe Dušan Marković, predsjednik Ronilačkog kluba “Panteri” iz Bijeljine.
U banjalučkom Sportsko-ribolovnom društvu ističu da je Vrbanja mlaka i među najzagađenijim rijekama u RS.
“Vrbas je mnogo čistiji uzvodno od Karanovca, a nizvodno, prema gradu, to je pravi horor. U posljednje vrijeme se više računa vodi o obalama, mada je to daleko od onoga kako bi trebalo. Nažalost, svijest građana još nije na tom nivou da misle kako im je rijeka značajna i potrebna. Ribar naiđe na svašta. Uhvati šerpu, lonac, krpe, ćebad… Uvijek se nešto zakači na udicu”, ističe Marinko Popović, koordinator Čuvarske službe Sportsko-ribolovnog društva Banjaluka i dodaje da je riba, uprkos svemu, zdrava.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.