Objavljeno: 3. 8. 2012 u 12:08h
Stanovništvo u tri najmnogoljudnije države nastale raspadom bivše Jugoslavije – Srbiji, Hrvatskoj i BiH polako izumire, dok je situacija drugačija u Crnoj Gori i u Makedoniji, pokazuju zvanične statistike.
SFRJ
Nacionalne statistike Srbije i Hrvatske, najmnogoljudnijih zemalja bivše Jugoslavije, ali i nacionalno najhomogenijih, govore da se obe te zemlje suočavaju s vrlo ozbiljnom stopom negativnog prirodnog priraštaja, piše “Dnevni avaz”.
Srbija, u kojoj je na kraju 2010. godine, što je posljednji zvanični statistički podatak o broju stanovnika objavljen u toj zemlji, živjelo 7.241.295 stanovnika, u toj godini je imala negativan prirodni priraštaj od 4,8 posto.
Taj trend je nastavljen prošle i ove godine. Stoga ne čudi što je u ekspozeu prilikom imenovanja nove Vlade Srbije, premijer Ivica Dačić najavio da će jedan od prvih zadataka njegove administracije biti hvatanje u koštac sa bijelom kugom.
Istovremeno, druga po brojnosti žitelja među zemaljama bivše Jugoslavije, Hrvatska, koja je u 2010. imala 4.418.000 stanovnika, bilježi negativan prirodni priraštaj od dva posto.
Negativnom trendu rasta populacije nije izbjegla ni BiH, treća po brojnosti zemlja u regionu, sa procjenom od oko 3.839.737 stanovnika. BiH u 2010. godini bilježi negativan prirast stanovništva od 0,4 posto, s tim što je u Republici Srpskoj stopa negativna, a u Federaciji BiH pozitivna, piše najtiražniji sarajevski list “Dnevni avaz”.
Republika Srpska ima negativan prirodni priraštaj posljednjih deset godina. Statističari u RS tvrde kako se broj stanovnika tog entiteta iz godine u godinu smanjuje za broj žitelja jedne manje opštine, poput Berkovića ili Istočnog Starog Grada, odnosno za oko tri hiljade.
Republika Srpska u posljednjih deset godina bilježi negativan prirodni priraštaj. Prošle godine stanovništvo RS-a, koja ima oko 1,4 miliona stanovnika, smanjivalo se po stopi od 2,9 posto.
U Federaciji BiH je stanje značajno drugačije. Prema zvaničnoj procjeni, u FBiH živi oko 2,3 miliona stanovnika i još se bilježi blagi porast broja stanovnika po stopi od 0,6 posto (podatak iz 2011).
Pozitivan prirodni priraštaj je, po posljednjim podacima, u Tuzlanskom kantonu, Sarajevski nekoliko godina unazad ima negativan trend, dok je na primjer u Bosansko-podrinjskom kantonu (Goražde) prošle godine zabilježen „evropski prosjek“, odnosno nulta stopa prirodnog priraštaja.
Rezultate zvanične statistike potvrdila je i analiza Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija, koji u jednom od posljednjih izvještaja zaključuje kako “BiH nakon 2010. godine ulazi u duži period negativnog prirodnog priraštaja“.
Za razliku od Srbije, Hrvatske i dijela BiH, Crna Gora i Makedonija su, prema statističkim pokazateljima, zemlje rastuće populacije.
Procenat živorođenih u odnosu na broj umrlih u Crnoj Gori u toku 2010, zemlji s najmanjim brojem stanovnika od svih zemalja na području bivše Jugoslavije, bio je veći za 2,9 posto, dok je stopa prirodnog priraštaja u Makedoniji u istom periodu iznosila 1,6 posto.
Iako još imaju pozitivan trend, Makedonci i Crnogorci posljednjih godina bilježe usporen prirodni priraštaj stanovništva. Tako je priraštaj u posljednjih deset godina u Makedoniji smanjen za čak dva posto, jer je 2001, u odnosu na 1,6 posto u 2010, iznosio čak 3,6 posto, navodi “Dnevni avaz”.
U analizi se navodi i da je u južnoj srpskoj pokrajini Kosovou i Metohija, čije su vlasti u Prištini jednostrano proglasile nezavisnost, prirodni priraštaj u 2010. godini po zvaničnim podacima iznosio 12 posto, na 1,7 miliona stanovnika.
Izvor: Agencije
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.