Objavljeno: 8. 8. 2012 u 08:18h
Većina visokoškolskih ustanova u BiH, prema najnovijem istraživanju Vebometriksa, zauzele su lošije pozicije u odnosu na prethodnu listu najboljih svjetskih univerziteta, a banjalučki Univerzitet “pao” je za čak 2.856 mjesta.
Lista najboljih univerziteta kreira se na osnovu kriterijuma kao što su geografska veličina univerziteta, prisutnost univerziteta u akademskom svijetu, objavljeni naučni radovi i broj akademskih radnika unutar univerziteta, popularnost i broj ulazaka na sajt, kao i uticaj internet strana fakulteta.
Prema podacima javnog istraživačkog centra Vebometriks iz Španije, koji djeluje pri Vijeću za naučna istraživanja (CSIC), iz BiH je i dalje najbolje plasiran Univerzitet u Sarajevu, koji se našao na 1.271. poziciji od 19.402 rangirana fakulteta u svijetu, iako je na listi objavljenoj u januaru bio na 1.245. mjestu, dok je Univerzitet u Banjaluci, koji je bio na 3.186. poziciji, sada na 6.042. mjestu.
Od visokoškolskih ustanova iz Republike Srpske najbolje je rangiran banjalučki Elektrotehnički fakultet, koji se nalazi na 2.990. mjestu.
Panevropski univerzitet “Apeiron” Banjaluka je na 5.942. poziciji, Ekonomski fakultet Univerziteta u Banjaluci na 7.272. mjestu, Akademija umjetnosti u Banjaluci na 15.965, Fakultet političkih nauka u Banjaluci na 17.723. mjestu, dok je banjalučki Medicinski fakultet na 18.184. mjestu.
Univerzitet u Istočnom Sarajevu nalazi se na 14.662. poziciji, dok je prije godinu zauzimao 6.733. mjesto.
Najbolje rangirani univerzitet na području zapadnog Balkana je Univerzitet u Zagrebu, koji se nalazi na 221. mjestu, a slijedi ga Univerzitet u Beogradu na 547. mjestu.
U Srbiji je poslije Univerziteta u Beogradu najbolje plasiran Univerzitet u Novom Sadu, koji se nalazi na 1.026. mjestu, te Univerzitet u Nišu, koji je na 1.286. poziciji.
Univerzitet u Prištini nalazi se na 3.387. mjestu, a Univerzitet u Ljubljani na 106. mjestu.
Prorektor za nastavu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radoslav Grujić rekao je da Vebometriks lista, koja rangira fakultete svakih šest mjeseci, često zna da bude neobjektivna.
Ako univerziteti svakih šest mjeseci variraju na listi za po nekoliko hiljada mjesta, onda nešto nije u redu – istakao je Grujić.
Prema njegovim riječima, ipak jedan od najbitnijih kriterijuma Vebometriks istraživanja jeste broj akademskog osoblja, gdje se mora više raditi na povećanju broja profesora na univerzitetima.
Dok je ovakva finansijska situacija, i profesori moraju da drže duplu normu. Po ovom kriterijumu mi nećemo napredovati, jer profesor ne može da drži kvalitetno nastavu na tri-četiri predmeta – istakao je Grujić.
Najbolji univerziteti u svijetu su Harvard, Masačusets institut za tehnologiju, Stenford, Berkli u Kaliforniji, Kornel univerzitet, Univerzitet Minesota, Pensilvanija, kao i Univerzitet Viskonsin Medison.
U Evropi je najbolje plasirani univerzitet Kembridž, koji slijedi Oksford. Na trećem mjestu je Institut tehnologije u Cirihu, koji slijedi Univerzitet koledž u Londonu i Univerzitet Utreht.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.