Gradnju istočnog tranzita koče neriješeni imovinsko-pravni odnosi

Objavljeno: 9. 8. 2012 u 07:56h

Mada je gradska uprava još 2010. najavljivala skori početak izgradnje preostalog dijela istočnog tranzita, radove i dalje koče neriješeni imovinsko-pravni odnosi i to, ni manje – ni više, nego na tri parcele.

 

Rješavanje imovinskih odnosa na zemljištu predviđenom za gradnju istočnog tranzita na potezu od Ulice cara Lazara do ulica Stevana Bulajića i Marka Kraljevića u najvećem dijelu je uspješno obavljeno. Ostale su sporne još tri parcele. S obzirom na izmjenu Zakona o eksproprijaciji, Vlada RS je na inicijativu grada donijela Odluku o utvrđivanju opšteg interesa radi izgradnje istočnog tranzita na spornim parcelama. U toku je procjena vrijednosti zemljišta radi zaključivanja ugovora s vlasnicima – kaže portparol gradske uprave Milenko Šajić.

Jedna od spornih parcela je vlasništvo porodice Mire Balte, koja kaže da je spremna za dogovor s gradom, ali pod izvjesnim uslovima.

Pre dve godine došli su i rekli da nam oduzimaju 22 kvadrata zemljišta i posle toga se nisu pojavili sve do ove godine. U martu su nas pozvali u gradsku upravu i ponudili nam 300 maraka po kvadratu, da nam isplate i da više nemaju ništa s nama. Ta 22 kvadrata nalaze se ispred ulaza u kuću. Mi smo predložili da nam plac prošire s bočne strane kuće za onoliko kvadrata koliko bi nam oduzeli, da bismo imali novi ulaz.

Dakle, htjeli smo da izbjegnemo bilo kakvu prodaju zemljišta, jednostavno smo tražili zamjenu. Međutim, njihov plan je bio da prodamo, a onda da zemljište kupimo od Zavoda za izgradnju, što je za nas neprihvatljivo jer njegova cijena može da bude i tri puta veća od sume koja bi nama bila isplaćena – objašnjava ona.

Predstavnici grada rekli su da će doći na lice mjesta, ali se više nisu pojavljivali.

Ostavljaju nas bez ulaza u kuću! Živimo u ovoj kući više od 40 godina, osnovali smo porodicu, dobili unuke i jednostavno na to nećemo pristati – kaže Mira Balta, i dodaje da će, ako bude potrebno, stati pred bager da odbrani svoj komad zemlje.

Predsjednik MZ Obilićevo 1 Oliver Gačić ističe da je od velikog značaja da istočni tranzit bude završen, jer bi se na taj način zaokružila cjelina ovog naselja, koja je trebalo da bude završena još prije 25 godina.

Jedna od ulica iz priče o istočnom tranzitu je i Ulica Stevana Bulajića, koja spaja dva velika naselja, Starčevicu i Obilićevo. Završetkom istočnog tranzita riješila bi se konačno i komunalna infrastruktura naselja – kaže Gačić.

Predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Milenko Jaćimović kaže da završetak izgradnje istočnog tranzita treba da bude strateški cilj gradske uprave.

Istočnim tranzitom rasteretio bi se centralni dio grada, ubrzao bi se tok saobraćaja, smanjile gužve, ali prije svega povećala bezbjednost vozača. To je komunikacija koja bi mogla da smanji frekvenciju za 25.000 vozila koliko bi dnevno prolazilo tranzitom. Kada su ekološki faktori posredi, svakako bi se smanjile buka i zagađenost u gradu – naglašava Jaćimović.

Izvor: Press

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/gradnju-istocnog-tranzita-koce-nerijeseni-imovinsko-pravni-odnosi/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)