Objavljeno: 17. 9. 2012 u 12:21h
MED je namirnica prepuna pozitivnih i korisnih svojstava. Dokazano je da svaka kapljica meda sadrži više od stotinu različitih, za organizam veoma važnih supstanci!
Sigurno ste bezbroj puta u životu iskoristili frazu: marljiva poput pčelice, a da pritom niste ni bili svjesni toga koliko ustvari istine leži u toj izreci. Med je zaista jedna od rijetkih namirnica koja ima toliko nutritivnih, energetskih i prije svega ljekovitih vrijednosti u sebi. Jedini način proizvodnje je upravo uz pomoć neumornih pčela koje skupljajući nektar u prirodi odlažu ga u saće, te ga tamo dalje proizvode u med. Ljudska nastojanja da umjetnim putem uz pomoć strojeva i napredne tehnologije stvore med su svaki put završila neuspjehom.
Da bi sakupile kilogram meda, pčele moraju da posjete oko 10 miliona cvjetova i da pređu put dug 360-450 hiljada kilometara.
Sve prednosti meda čovjeku su odavno jako dobro poznate. Prvo spominjanje meda u istoriji datira čak 2.400 godina p.n.e. Čovjek je već tad prepoznao da med u sebi ima samo najbolje i najvrijednije sastojke te ga od pamtivijeka koristi u razne svrhe.
Energetska i nutritivna vrijednost
Med je bogat organskim kiselinama (jabučna, limunska, mliječna, pa čak i mravlja), različitim vitaminima, mineralima, enzimima, voskom, polenovim zrncima, eteričnim uljima. Najmanje 180 različitih tvari je izmiješano u njegovoj strukturi. O tome koliki će udio pojedinih tvari biti u njemu, zavisi isključivo od vrste meda.
Bogat je ugljenim hidratima od kojih je 82% šećer, a od toga 41% fruktoza i 36% glukoza, dok ostatak čine saharoza, maltoza i dekstrin. Iako med posjeduje visoku energetsku vrijednost (u 100 g nalazi se 304 kcal/1271 kJ), veoma je bogat hromom, mineralom koji je neophodan u razgradnji ugljenih hidrata i na taj način sprečava nagli porast glukoze u krvi.
Ljekovite vrijednosti
Med u prehrani
Iako je po količini kalorija med daleko ispred šećera, upravo je zbog svog visokog nutritivnog sastava nebrojeno puta zdraviji i korisniji. U prehrani je njegova upotreba zaista šarolika. Ne samo u pripremanju poslastica, već se koristi i u pripremi jela s mesom.
Njegova vrijednost dolazi do izražaja ako se koristi u toplim napitcima umjesto šećera, jer osim što je bogatiji okusom, u mnogočemu je korisniji za ljudsko zdravlje. Ali prilikom konzumacije treba pripaziti jer ga nije preporučljivo dodavati u vrelu vodu zbog toga što na taj način gubi dosta svojih korisnih sastojaka, već bi trebali pripaziti da se lagano otopi u toploj vodi. Takođe se preporučuje korištenje plastične, drvene ili keramičke kašičice prilikom konzumiranja, jer u dodiru sa metalom oksidira.
Dnevno konzumiranje jedne kašike meda ujutro i jedne naveče pomiješane sa kašičicom cimeta ili iscijeđenog soka limuna i šoljicom tople vode, uveliko pomaže pri redukciji tjelesne težine.
Pravilno čuvanje
Med je sve samo ne jednoličan proizvod. S obzirom na sastav sirovina od kojih pčela proizvodi med i u zavisnosti od godišnjeg doba mijenja se i sastav meda. Kristalizacija je prirodno svojstvo meda! Struktura i boja meda zavise od toga sa koje vrste cvijeća je pčela prikupljala nektar, pa tako postoji: bagremov med, livadski, kestenov, vrijeskov …
Osim sa cvjetova, pčele sakupljaju slatku materiju i sa šumskog lišća, za proizvodnju tamnog šumskog meda, koji je i do 13 puta bogatiji nekim mineralima nego cvjetni med (naročito grožđem).
Pravi domaći med bez aditiva nema rok trajanja i ne može se pokvariti, ali američki naučnici su otkrili kako s vremenom gubi svoja ljekovita svojstva. Jedino je potrebno imati na umu prilikom njegovog čuvanja da je teglica u kojoj se nalazi dobro zatvorena, da se nalazi na suvom i hladnom mjestu dalje od direktnog izvora svjetlosti.
Sljedeći put kada poželite neki slatkiš, posegnite za kašičicom ove prirodno savršene namirnice. Osim što ćete sebi priuštiti pregršt hranjivih i korisnih sastojaka, njegovo bogatstvo okusa, bez obzira o kojoj se vrsti radilo, će vam momentalno vratiti snagu i energiju, te na prirodan i zdrav način ugasiti potrebu za slatkim.
Druženje sa pčelama obogaćuje i oplemenjuje čovjeka. Bavljenje pčelarstvom može da ima veliki značaj upravo zbog pogodnih mogućnosti za aktivnu rekreaciju i relaksaciju.
Izvor Centar Zdravlja