Nećete vjerovati šta se sve može liječiti paprikom

Objavljeno: 19. 9. 2012 u 16:08h

Paprika (lat.Capsicum), biljka koju su proslavili Ugari danas ima i savremenu primjenu. Papriku su u 15. stoljeću donijeli Španjolci iz Južne Amerike u Evropu. Kasnije se preko Afrike proširila u Tursku, a odatle u Mađarsku. Prvi zapisi o paprici datiraju iz 1593. godine, a govore o paprici kao začinu siromašnih ljudi. Današnji naziv paprika potiče od naziva “paparka” kojim su se služili Turci i Bugari. Danas se u svijetu uzgaja oko 50 sorti paprika.

Jeste li znali da Mađari već vijekovima koriste papriku u uvjerenju da ona pridonosi njihovom zdravlju i temperamentu? Poslije ljutog paprikaša, tipičnog predstavnika tradicionalne kuhinje starih Ugara, uvijek se ima volje i energije da se čardaš zaigra. Meksička kuhinja također obiluje tim začinom, naročito posebnom vrstom ljute paprike poznatom kao čili. Najčešće je to u obliku praha, a koji je i ljekovit ako se primjenjuje u razumnim količinama.

No, prah se ne pravi samo od čili papričice, nego i od ostalih vrsta paprike. Domoroci s Antila, odnosno Kariba, taj prašak koriste za pripremu čaja koji začine šećerom i narandžinim sokom. Takav napitak konzumiraju protiv povišene tjelesne temperature. Prema pisanju časopisa Pharmacologica, savremeni ljekari francuske vojske daju papriku u prahu vojnicima kako bi im pomogli da nadvladaju umor.

Četiri puta više vitamina C nego u narandži

Papriku možete koristiti svježu, pečenu, dinstanu, punjenu ili ukiseljenu. Sušena i mljevena je izvrstan začin, a nutritivno je vrlo vrijedna i ljekovita namirnica. Sadrži dosta vitamina i minerala, ali izdvojit ćemo vitamin C. Naime, paprika sadrži četiri puta više vitamina C od narandže, a njegova količina ovisi o sorti paprike, podneblju u kojem je uzgojena i nekim drugim faktorima. Ovo je 1932. godine otkrio mađarski naučnik Albert Szent-Gyorgyji i tako stekao svjetsku slavu, a koja je okrunjena i Nobelovom nagradom 1937. godine.

Paprika je afrodizijak, antidepresiv, antireumatik, antiseptik, antiskorbut, aromatik, antioksidant, detoksikant, diuretik, diaforetik, kozmetik, sedativ, i šta sve ne. Korisna je osobama koje pate od ateroskleroze. Potiče lučenje probavnih sokova, te tako otvara apetit i poboljšava probavu. Sokom od paprike trljamo tjeme i sprječavamo opadanje kose. Uz liječenje raznih depresija, kao i alkoholnog ludila, paprikom se uz liječnički nadzor danas mogu liječiti razna oboljenja ovisnosti, kao što su alkoholizam i narkomanija.

Prehlada, kašalj i kijavica

Uzeti 1 čajnu kašičicu mljevene slatke paprike i 1 kašičicu meda. To umiješati u 2 dl vrućeg mlijeka, te uzimati u gutljajima tokom dana.

Probavne smetnje i hemoroidi

Kod probavnih teškoća uzimamo prašak ljute paprike od 0,5 – 2 g na dan, pomiješan s hranom. Takođe, prašak može pomoći i u liječnju hemoroida. U tom slučaju prašak uzimamo 3 puta na dan, na vrh noža (0, 5-2 g).

Liječenje reume

Napravimo tijesto od brašna i kvasca, dodamo mlakog mlijeka, dobro izmiješamo i istučemo. Takvo tijesto razvaljamo na veličinu oboljelog mjesta i na njega posipamo ljutu papriku. Bolno mjesto namažemo maslinovim uljem i na njega stavimo pripremljeno tijesto. Zavijemo da ne klizi i držimo što duže možemo (do 12 sati, a najbolje je preko noći). Poslije skidanja obloga, mjesto operemo, namažemo uljem i dobro utoplimo.

Svježi sok za infekcije

Papriku očistimo i sameljemo u mikseru, te u sokovniku iscijedimo sok. Sok odmah uzimamo, a možemo mu dodati malo začina, npr. peršun i sok mrkve. Uputa za upotrebu: kod upale grla pijemo 2 puta dnevno po 0, 5 dl soka, kod infektivnih oboljenja 2-3 puta po 0, 5 dl soka. (ovaj recept se koristi u prvom redu radi unošenja vitamina C).

OPREZ!

Kapsaicin je specifična tvar i sastavni dio eteričnih ulja roda Capsicum, a daje ljutinu plodovima paprike. Količina kapsaicina je obrnuto proporcionalna veličini ploda. Kapsaicin ima ljekovito djelovanje, no poznato je i to da hanabera, papričica visokog sadržaja kapsaicina, izaziva opekotine kod osjetljivih ljudi, iritaciju kože i sluznice, a kuhari koji je koriste u pripremanju hrane pažljivo je drže među prstima, jer ako dođe do očiju, može izazvati privremeno slijepilo. U medicini se koristi kao prirodno stimulativno sredstvo, ali kod ljudi potpuno zdravog probavnog sistema.

Izvor: Aura

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/necete-vjerovati-sta-se-sve-moze-lijeciti-paprikom/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)