Kako poboljšati situaciju u visokom obrazovanju

Objavljeno: 29. 10. 2012 u 09:37h

Univerzitetski profesori pozvali su na zaustavljanje “urušavanja visokog obrazovanja” i ocijenili da se na mnogim privatnim fakultetima i univerzitetima u Republici Srpskoj “sertifikuju neznalice sa izuzetno visokim prosjekom ocjena”.

Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Srpske i Odbor za visoko obrazovanje i Udruženje nastavnika i saradnika Univerziteta u Banjaluci organizovali su nedavno na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci okrugli sto pod nazivom “Obrazovanju vratiti obraz“.

“Integracijom univerziteta 2008. godine dobili smo centralizaciju visokog obrazovanja. Prelazak na trezorski način poslovanja Univerziteta u Republici Srpskoj otežao je funkcionisanje fakulteta zbog predugih tenderskih procedura nabavke potrebnih materijala za organizovanje rada fakulteta“, ocijenio je predsjednik Sindikata obrazovanja nauke i kulture Srpske profesor dr Predrag Miletić.

On je naglasio da na Univerzitetu treba da rade izabrani, a ne podobni “i založio se da se sa Univerziteta konačno izbaci politika”.

Predsjednik Udruženja nastavnika i saradnika Univerziteta u Banjaluci profesor dr Duško Vejnović rekao je da “bez obrazovnog sistema koji će vaspitavati i obrazovati kvalitetne ljude, pune znanja, a ne sertifikovati neznalice po kojekakvim prostorima i halama, društvo neće imati napretka i neće moći izaći iz krize”.

On smatra da je potreban politički konsenzus o problemima u visokom obrazovanju i veći budžet da bi se primjera radi u narednih deset godina proveo projekat modernizacije cjelokupnog školstva u Republici Srpskoj.

Na ovom okruglom stolu čulo se da visoko obrazovanje u Republici Srpskoj treba “liječiti od lošeg, profitnog obrazovanja”, jer, kako je rečeno, neke neznalice danas dominiraju po raznim učionicama i drugim prostorima širom Republike Srpske od Novog Grada do Trebinja.

Iznesen je i ilustrativan primjer koji govori o situaciji u obrazovanju – da bi ostvarili što veći profit, na nekim privatnim fakultetima – ukidaju knjigu. Tamošnji rofesori svojim studentima umjesto knjige prodaju – CD, jer štampanje knjige košta?!

Dekan Pravnog fakulteta u Banjaluci prof. dr Vitomir Popović govorio je o negativnim stranama Bolonjskog procesa i naveo da su “djeca u studentskim organizacijama praktično dezavuisana”.

On smatra da je visokom obrazovanju mjesto u Ministarstvu nauke, a ne u Ministarstvu prosvjete.

Čule su se primjedbe u vezi sa “opstrukcijama kod inoviranja udžbenika” i ocijenjeno da se stalno priča samo o korupciji na javnim fakultetima i univerzitetima, “iako je na privatnim ona praktično legalizovana”.

Dosta riječi bilo je i o problemima koje neki “vječiti“ studenti prave i na Medicinskom fakultetu. Profesor Miroslav Petković rekao da je nedopustivo da njega ocjenjuje “student koji je prije 13 godina upisao medicinu”.

“Rekao sam mnogo puta i rektoru i dekanu da mene mogu da ocjenjuju samo redovni studenti. Ako ti studenti koji redovno uče i polažu ispite kažu da sam loš – ja ću otići“ – rekao je profesor Petković.

Izvor: Agencije/Piše: Vukan DUBOČANIN

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/kako-poboljsati-situaciju-u-visokom-obrazovanju/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)