Objavljeno: 12. 11. 2021 u 14:48h
Saobraćajne nezgode su, nažalost, svakodnevnica na našim putevima. Nezgode se dešavaju u djeliću sekunde, a mogu da se dese i početnicima i iskusnijim vozačima.
Promjena vremena takođe mnogo utiče na bezbjednost u saobraćaj. Dolaskom jeseni, kišnih i tmurnih dana broj saobraćajnih nezgoda se i povećava.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske povećao se broj saobraćajnih nezgoda u ovoj godini u odnosu na prethodnu u istom periodu.
“U periodu od januar do oktobra 2021. godine na putevima Republike Srpske evidentirano 8.168 saobraćajnih nezgoda, dok je u periodu januar – oktobar 2020. godine na putevima Republike Srpske evidentirano 7.409 saobraćajnih nezgoda”, kazali su u MUP-u, te dodali da je u toku prošle godine ukupno evidentirano 9.070 saobraćajnih nezgoda.
Broj saobraćajnih nezgoda u ovoj godini porastao je i na području Banjaluke, pa su tako u periodu od januara do oktobra u toku ove godine evidentirane 3.453 saobraćajne nezgode, dok je u u istom periodu u toku 2020. godine evidentirano 3.125 saobraćajnih nezgoda.
“U periodu januar – decembar 2020. godine, na području koje pokriva Policijska uprava Banjaluka, evidentirano je 3.853 saobraćajnih nezgoda”, kazali su nam u MUP-u.
Veoma je važno napomenutu da ukoliko dođe do saobraćajne nezgode učesnici iste treba da se ponašaju odgovorno i pribrano, te da postupe prema sljedećim koracima:
Brojevi hitnih službi su sljedeći:
Takođe, obavezno treba ostati na mjestu nezgode do dolaska policije i završetka uviđaja, a ukoliko ima povrijeđenih, oni ne smiju da se pomjeraju i prevoze bez stručnog nadzora (ljekar, Hitna pomoć).
“Ukoliko jedan od učesnika saobraćajne nezgode pobjegne sa lica mjesta drugi učesnici saobraćajne nezgode treba da isto prijave lokalnoj policijskoj stanici na broj telefona 122”, kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Svako Društvo za osiguranje dužno je da osiguraniku, uz polisu osiguranja od autoodgovornosti, uruči i obrazac evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi.
“Prema članu 158. stav 3. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH, poslije saobraćajne nezgode u kojoj je prouzrokovana samo manja materijalna šteta, vozači su dužni da odmah uklone vozila s kolovoza i razmjene lične podatke, te popune i potpišu obrazac evropskog izvještaja o saobraćajnoj nezgodi. Vozači ne smiju napustiti mjesto saobraćajne nezgode prije nego što potpišu izvještaj i razmjene podatke iz ovog stava”, pojasnili su u MUP-u RS.
Ovaj obrazac može biti korišten u postupku rješavanja odštetnog zahtjeva kao dokaz nastanka štetnog događaja, u slučaju manje materijalne štete, pod uslovom da je uredno i pravilno popunjen.
Pod manjom materijalnom štetom smatra se šteta na vozilu koja ne prelazi iznos od 500 KM u RS, a kada je riječ o FBIH, taj iznos ne prelazi 1000 KM.
Nakon nezgode potrebno je štetu prijaviti i Društvu za osiguranje koje je vam je izdalo polisu osiguranja od autoodgovornosti.
Sada je to lakše nego ikada. Naime, Euros osiguranje a.d. Banjaluka uvelo je novu uslugu kako bi svim klijentima pojednostavili i ubrzali neophodnu proceduru u slučaju saobraćajne nezgode.
U pitanju je web portal i prijava štete putem QR koda na samoj polisi koja štede vrijeme i maksimalno skraćuju proces koji se odvija od nastanka do isplate štete.
Štetu možete jednostavno prijaviti na dva načina:
Dakle, kako biste brzo i jednostavno prijavili štetu potrebno je da fotografišete mjesto nezgode, skenirate QR kod sa polise, popunite online obrazac i pošaljete fotografije, a zaposleni u osiguranju odmah će kontaktirati odgovorno ili oštećeno lice.
Iz Euros osiguranja ističu da su oni prvo osiguranje u Bosni i Hercegovini koje je uvelo prijavu štete sa QR kodom i prijavu štete bez obzira da li je njihov klijent odgovoran ili ne za saobraćajnu nezgodu. Za online prijavu štete, odgovorno lice za saobraćajnu nezgodu od osiguravajuće kuće dobija Euros karticu pomoć na putu, a oštećeni dobija besplatnu pravnu pomoć i obradu štete.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.