Objavljeno: 19. 10. 2022 u 12:44h
Sezona pripreme četvorotočkaša za minus i snijeg trebalo bi da je u punom jeku, s obzirom na to da su vozači obavezni da posjeduju zimsku opremu od 1. novembra, međutim, za nabavku i zamjenu guma, koje su ove godine i do 30 odsto skuplje nego lani, ovih dana odlučuju se tek rijetki.
U auto-centrima i vulkanizerskim radnjama kažu da se ne mogu pohvaliti gužvama. Razlog za manji broj mušterija vide u visokim temperaturama, zbog kojih vozači zaboravljaju na zakonsku obavezu, ali i u poskupljenju pneumatika, koje je značajan udar na džep građana.
U kompaniji “DIS&A” iz Laktaša kažu da je prodaja guma u zimskoj sezoni mnogo bolja u odnosu na ljetnu, ali da vozači posljednjih dana dolaze u stidljivom broju, kao i da navalu očekuju iduće sedmice.
“Ovo je zahuktavanje pred pravu gužvu. Standardna veličina gume 195/65/15, koja je i najtraženija, košta između 107 i 135 maraka, u zavisnosti od brenda. Te cijene su za oko 30 odsto više nego lani jer je do poskupljenja došlo na globalnom nivou, s obzirom na situaciju u Rusiji i Ukrajini, odakle stiže najviše repromaterijala za proizvodnju guma”, kažu u ovoj laktaškoj firmi i dodaju da montaža jedne gume u njihovom servisu košta od deset KM pa naviše, te da cjenovnik nisu korigovali.
Da značajnije pomame za gumama nema ističu i u prnjavorskoj firmi “Gumiko”, navodeći da se vozači žale na krizu i skok cijena.
“Potrošači nisu upućeni da je došlo do rasta cijena pa se iznenade kad dođu i vide da su gume skuplje od deset do 30 odsto. Jeftiniji brendovi su više poskupjeli u odnosu na premijum brendove, što je veći problem građanima sa osrednjim primanjima. Najjeftinija guma košta 115 KM, a najskuplja 140”, rekli su u prnjavorskom “Gumiku”.
Dodaju da je poskupjela i usluga montaže za oko desetak procenata.
“Zamjena četiri gume sa aluminijumskim felgama košta 40 maraka, a za čelične je 32 KM. Gužve nam tek slijede jer kod nas se uvijek čeka posljednji čas, a ni ovo vrijeme ne tjera vozače da misle o zamjeni guma”, kažu u “Gumiku”.
Da će iduće sedmica imati posla preko glave smatraju i u vulkanizerskoj radnji “Knežević” iz Gradiške.
“Mi smo narod koji za sve gleda u nebo, pa tako je slučaj i sa gumama. Navale neće biti dok se ne približi zakonski rok. Cijene za sada nismo mijenjali i usluga montaže se kreće od sedam do deset KM po gumi”, kaže vlasnik ove vulkanizerske radnje Milan Knežević.
V.d. zamjenika direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Milija Radović apeluje na vozače da na vrijeme promijene pneumatike na svojim vozilima jer posljedice, ukoliko to ne učine, mogu biti katastrofalne.
“Ljetna guma na minusu postaje tvrđa, čime se produžava zaustavni put tokom kočenja i vozilo je nesigurnije, naročito u krivinama. U uslovima kada je kolovoz prekriven ledom ili snijegom, zimski pneumatik bolje prianja, što skraćuje kočenje i povećava bezbjednost”, rekao je Radović.
Milija Radović kaže da je broj saobraćajnih nesreća, po statistici, manji u zimskim mjesecima u odnosu na ljetne.
“Najmanji broj saobraćajki bilježimo u februaru, kada je obično najviše snijega na kolovozu jer su vozači oprezniji i voze smanjenim brzinama. Tokom zime veći broj nezgoda desi se krajem decembra i u prvoj polovini januara, odnosno u vrijeme praznika zbog povećane konzumacije alkohola”, rekao je Radović
Izvor: srpskainfo.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.