Objavljeno: 13. 8. 2023 u 13:11h
Tradicija stavljanja burme datira još iz drevnog Egipta. Arheolozi su pronašli dokaze ispisane hijeroglifima da mlade nose prstenje. Stari Egipćani su prvi nosili burme kao simbol vječnosti.
Vjerovali su da postoji osjetljiv nerv koji ide od četvrtog prsta lijeve ruke direktno do srca centra naših emocija.
Ako na tom prstu nosite burmu, ljubav između vas i vašeg supružnika će trajati zauvijek. Stari Grci i stari Rimljani su iz sličnog razloga stavljali burmu na lijevi domali prst. Vjerovali su da vena amoris (od latinskog – vena ljubavi) ide od tog prsta pravo do srca.
Iako ni takav nerv ni takva vena ne postoje, mnoge zemlje su nastavile ovu drevnu tradiciju. S druge strane, u nekim kulturama burma se stavlja na desnu ruku, na primjer, u Danskoj, Poljskoj i na Kubi. Takođe, nekada su burmu nosile samo žene, muškarci ne.
Počeli su da ga stavljaju na domali prst tokom Drugog svjetskog rata kada su se podsjetili na žene i djecu koji su ih čekali kod kuće, prenosi Reader's Digest.
Prema staroj kineskoj teoriji, svaki prst na ruci simbolizuje nekoga, bilo članove porodice ili sebe. Domali prst simbolizuje muža i ženu, dok palac simbolizuje roditelje, kažiprst simbolizuje braću i sestre, mali prst simbolizuje djecu, a srednji prst simbolizuje nas.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.