Objavljeno: 6. 2. 2013 u 11:06h
Sanitarni inspektori obaviće ove sedmice kontrolu higijenskog stanja u svim predškolskim i školskim ustanovama na području grada, zbog pojave epidemije žutice u nekim opštinama u Republici Srpskoj.
Ovo je juče potvrdio vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Administrativne službe grada Slaviša Sandić.
– Smatramo da je pojava žutice posljedica nehigijene i tokom kontrola inspektori će upozoriti i podsjetiti direktore škola i vrtića šta treba da čine na održavanju higijene u ovim ustanovama – rekao je Sandić.
On je podsjetio da su sanitarni inspektori prije dvije-tri godine obavili detaljnu kontrolu svih školskih i predškolskih ustanova i da su tada naložili direktorima ovih ustanova da iz stavke materijalnih troškova obavezno obezbijede novac za održavanje lične higijene djece.
Direktor Osnovne škole “Aleksa Šantić” Tatjana Radoja kaže da se zaposleni u ovoj ustanovi maksimalno trude da održe higijenu u školi.
– Djeca na raspolaganju imaju ubruse i tečni sapun, ali koliko će to koristiti, dosta zavisi i od njih samih. Mi se trudimo da ih ohrabrimo i što više naglasimo značaj higijene, iako mokri čvorovi u školi nemaju toplu vodu. Bez obzira na sve, redovno obavljamo dezinfekciju stolova, kvaka i drugih površina – naglasila je Radoja.
U Poljoprivrednoj školi su rekli da su u ovoj srednjoškolskoj ustanovi ispunili sve zakonom tražene obaveze kada je riječ o održavanju higijenskih uslova.
– Uradili smo sve obavezne popravke i svoj posao, a gradski inspektori neka urade svoj – dodali su u ovoj školi.
Direktor Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka Nataša Radulović je istakla da u gradskim vrtićima nije zabilježen nijedan slučaj bilo koje zarazne bolesti.
– Prostorije se redovno održavaju nekoliko puta dnevno, a republički i gradski inspektori redovno kontrolišu naš rad. U slučaju da se nešto desi, mi ćemo preduzeti sve potrebne mjere – naglasila je Radulovićeva.
Zarazna žutica je akutno virusno zapaljenje jetre, koje se javlja u manjim i većim epidemijama, najčešće krajem ljeta i u jesen.
Gradski inspektori su prošle godine obavili 17.654 inspekcijske kontrole, izdato je 528 prekršajnih naloga kojima su izrečene novčane kazne u ukupnom iznosu od 336.578 KM. Istovremeno su podnesena i 22 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog suda, a izdato je 1.345 rješenja po službenoj dužnosti kojima su nalagali otklanjanje utvrđenih nepravilnosti.
Izvor: Glas/Vesna Popović