Postpraznična depresija postoji, a evo i koji su njeni simptomi

Objavljeno: 1. 1. 2024 u 13:10h

Svi pričaju o prazničnoj depresiji, “novogodišnjem bluzu“ i depresiji tokom praznika. Ali razdražljivost, ravnodušnost, promjene u raspoloženju… Sve ovo nas može zadesiti i nakon što se sva ta euforija konačno stiša.

Postpraznična depresija

Postpraznični sindrom, stres ili depresija, pojava je koja dijeli iste karakteristike kao anksioznost ili poremećaj raspoloženja: nesanica, manjak energije, razdražljivost, poteškoće u koncentraciji i tjeskoba. Ali za razliku od kliničke, postpraznična depresija traje kraće. Iako se više pažnje posvećuje depresiji uoči i tokom praznika, nezadovoljstvo nakon praznika je i te kako prisutno kod mnogo ljudi.

Iako je u pitanju relativno novi pojam, eskperti smatraju da ovu vrstu depresije uzrokuje povlačenje hormona stresa, nakon nekog velikog događaja (važan rok predaje nekog zadatka, važan događaj ili praznici). A ovo povlačenje hormona stresa ima ogroman uticaj na naše biološko i psihološko dobrostanje.

A kako se ovo stanje manifestuje?

Stres oko praznika, organizacija, jurnjava, kupovina poklona, očekivanja od samih praznika, okupljanje s porodicom i prijateljima, završavanje poslovnih zadataka pred praznike… sve ovo može biti i te kako emotivno iscrpljujuće. I baš zato možemo osjetiti postprazničnu depresiju, kada se sve stiša i vrati na staro.

Uz sav taj stres, unos šećera (praznične poslastice, kolači, torte i slatkiši) igra ogromnu ulogu u pojačanju osjećaja tjeskobe. Kao i prekomjerni unos alkohola.

Koliko dugo traje postpraznična depresija?

Period je individualan za svakoga, ali ukoliko se simptomi poput razdražljivosti, tuge i isrpljenosti prolongiraju na nekoliko mjeseci, vrijeme je da posjetite stručnjaka.

Kako prebroditi postprazničnu depresiju?

Vodite računa o sebi – spavajte dovoljno, zdravo se hranite, vježbajte i smanjite unos šećera i alkohola.

Ne izbjegavajte druženja– socijalne interakcije ključne su za naše dobrostanje. Izdvojte vrijeme za prijatelje i za hobije u kojima uživate.

Budite strpljivi i blagi prema sebi – ova osjećanja neće zauvijek trajati. Samo je potrebno vreme. Brinite o sebi, izdvojte vreme za sebe (čitajte knjige, bavite se omiljenim hobijima, slikajte, pišite dnevnik…).

Izvor: Lepota i zdravlje / Autor: Aleksandra Dudvarski

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/postpraznicna-depresija-postoji-a-evo-i-koji-su-njeni-simptomi/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)