Objavljeno: 4. 2. 2025 u 09:56h
Poput flopi diska, fotoaparata s filmom, pejdžera, uređaja za navigaciju i sličnih uređaja koji su bili u širokoj upotrebi do izuma boljih rješenja, tako bi i cigarete uskoro mogle biti zaboravljene i otići u muzej.
Jer sudeći prema svemu, one pripadaju muzeju – kao artefakti i relikvije prošlih vremena. Međutim, trenutne politike koje mogu uticati na smanjenje rasprostranjenosti pušenja ne djeluju dovoljno brzo i mogu odgoditi neminovni odlazak cigareta u muzej.
Tradicionalne mjere za suzbijanje pušenja usmjerene su na obeshrabrivanje početnika i ohrabrivanje postojećih pušača da prestanu da puše, ali danas se ove mjere mogu upariti s drugim strategijama kako bi se u što kraćem vremenskom roku postigao cilj a to je iskorjenjivanje pušenja.
Iako je potpuni prestanak pušenja i konzumacije nikotina uvijek najbolji izbor, realnost je da to nije baš jednostavno. Bezdimne alternative postoje kako bi odraslim pušačima, koji ne mogu ili ne žele da prestanu, ponudili bolji izbor od nastavka pušenja.
Iako je pušenje primarno povezano sa razvojem ozbiljnih bolesti, manje je poznato šta je kod pušenja zapravo glavni problem. To je sagorijevanje duvana, odnosno duvanski dim. Prilikom paljenja cigarete dolazi do njenog izgaranja i oslobađanja dima u kojem se nalazi oko 6.000 štetnih tvari od kojih je 100 označeno kao štetno i potencijalno štetno po zdravlje od strane javnozdravstvenih ustanova.
Sa druge strane, bezdimne alternative ne sagorijevaju ništa, zbog toga se i nazivaju bezdimne, a oslobađaju nikotin. Neke alternative oslobađaju nikotin zagrijavanjem duvana (uređaji koji zagrijavaju duvan) ili tečnosti sa nikotinom (e-cigarete odnosno vejpovi). Dok kod oralnih nikotinskih proizvoda nikotin se ne oslobađa ni paljenjem ni zagrijavanjem, već apsorpcijom nikotina kroz desni iz vrećica sa nikotinom koje se stavljaju iznad usne.
Iako nisu bezrizične jer sadrže nikotin koji izaziva zavisnost, sve ove alternative predstavljaju bolji izbor od nastavka pušenja cigareta.
Podaci pokazuju da se bezdimni proizvodi koriste kao zamjena za cigarete jer služe istoj svrsi. Zbog toga regulaciju i oporezivanje bezdimnih proizvoda treba procijeniti u kontekstu njihovog uticaja na konzumaciju cigareta, koje su ubjedljivo najštetniji duvanski proizvod. Porezna politika i regulativa koje primjenjuju više poreze i restriktivnije mjere na cigarete u odnosu na bezdimne proizvode mogu uzrokovati smanjenu potražnju za cigaretama, potičući pušače da se okrenu manje štetnom načinu konzumiranja nikotina.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.