Objavljeno: 5. 4. 2025 u 10:37h
Iako vremenski uslovi nisu još uvijek povoljni za sjetvu, poljoprivrednici i hobi ratari u Banjaluci i okolini pripremaju se za nadolazeću sezonu. U Poljoprivrednoj apoteci na Tržnici interesovanje za proljećnu sjetvu i sadnju izuzetno je veliko, a potrebne količine sjemenskog i sadnog materijala već su obezbijeđene.
Predstojeća sjetva kukuruza u Poljoprivrednoj apoteci na Tržnici pripremana je uz pažljiv odabir hibrida, kako bi se zadovoljile potrebe svih kupaca.
Igor Šurlan, stručno lice u Poljoprivrednoj apoteci, ističe da je ove godine pripremljen standardni izbor hibrida kukuruza, među kojima su hibridi sa Banjalučkog instituta (BL-43), te NS seme 444, kao i ZP-hibridi (434, 427, 388) i BC-hibridi (BC 418B i Pajdaš).
“Ove godine imamo i novitet u ponudi. Zbog velikog interesa malih proizvođača i hobi ratara koji na manjim parcelama žele probati sjetvu kukuruza, nabavili smo pakovanja od 5.000 sjetvenih jedinica, što je dovoljno za jedan dunum,“ kazao nam je Šurlan.
Takođe, Šurlan je napomenuo da za sada postoji standardni program zaštite kukuruza od korova, koji će svakako biti prilagođen novim uslovima tokom sezone.
“Za zaštitu kukuruza od korova obezbijeđena je dovoljna količinama preparata, a proizvođači često kupuju herbicide zajedno sa sjemenom, kako bi odmah mogli da sprovedu početnu zaštitu,“ dodao je Šurlan.
Poljoprivredna apoteka kao i svake godine nudi širok asortiman sadnog materijala. Tu se nalaze različite sorte krompira i luka. Važno je napomenuti da su pakovanja sadnog materija luka po 1 kg, a krompira po 5 i 10 kg.
“Sadnog materijala krompira ima dovoljno za mjesec april. Takođe, iako je u velikim količinama već prodat sadni materijal luka, u ponudi imamo pripremljene dovoljne količine, i to dvije sorte – Štutgarter, Centurion”, ističe Šurlan.
Pored standardne ponude kesica sjemena, ove godine u ponudi je i jedan novitet – biološka sjemena proizvođača Sementi Dotto iz Italije.
Kako Šurlan objašnjava, biološka sjemena proizvedena su bez upotrebe hemikalija, a pakovanja su u potpunosti ekološka, bez plastike.
“Ova sjemena zadovoljavaju sve uslove za biološku proizvodnju, a sve više naših kupaca prepoznaje prednosti ovih proizvoda,“ dodao je on.
Obogaćena je i ponuda sjemena cvijeća, te iz Poljoprivredne apoteke očekuje pozitivne reakcije kupaca.
“Mislim da će mušterije, pogotovo dame, biti zadovoljni novitetima i ponudi cvijeća u našoj Poljoprivrednoj apoteci”, kaže Šurlan.
Uz to, ljubitelji cvjećarstva moći će uživati u bogatom asortimanu sadnog materijala i sadnica ruža. Pored toga, ponuda je kompletirana velikim izborom posuda za sadnju, saksija od različitih materijala i zapremina i zemljom za sadnju cvijeća.
S obzirom na sve veći interes, posebnu pažnju privlače saksije sa ugrađenim nosačima, koje postaju popularne među kupcima.
“Ove saksije su postale hit, posebno zbog svoje funkcionalnosti i estetike, pa smo obezbijedili bogat izbor različitih posuda,“ navodi Šurlan.
Takođe, ponuda Poljoprivredne apoteke uključuje i bogat izbor sadnica voća, među kojima se trenutno izdvaja više sorti vinove loze.
Šurlan ističe i da poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom voća, posebno ranih sorti šljive i breskve, treba da obrate pažnju na zaštitu tokom cvjetanja, jer se očekuje hladni talas.
“Zbog niskih temperatura koje će pogoditi cvjetanje, važno je koristiti zaštitu i biostimulatore kako bi se obnovilo oštećeno tkivo,“ preporučuje Šurlan.
Travne smjese za ukrasne travnjake u pakovanjima od 250 grama do 3 kg, za predviđenu površinu od 10, 30 ,60 i 120 kvadrata, takođe su dio standardne ponude Poljoprivredne apoteke na Tržnici.
Ipak, ove godine je preporuka da se pričekaju povoljniji uslovi za sadnju.
Šurlan takođe napominje da njihovim kupcima često savjetuju da brinu o zaštiti životne sredine, kao i da se posebna pažnja obrati na pčelinja društva.
“Treba se obratiti pažnja na let pčela. Insekticidi se ne smiju koristiti sve dok se ne utvrdi da pčele više nisu zainteresovane za cvjetove. Savjetujemo da se obrati pažnja prilikom korištenja preparata, pa korištenje preparata za zaštita voća treba da ide u poslijepodnevnim časovima kada nema prisustva pčela”, zaključio je Šurlan.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.