Balkanci vladaju londonskom travom

Objavljeno: 4. 7. 2014 u 10:11h

Iako je kroz istoriju mnogo propatio i bio poprište gotovo svih ratova i previranja velikih sila, Balkan je oduvijek bio rasadnik talenata u svim sferama života, pa tako i sportu.

wimbl

Vlade Divac, Hristo Stoičkov, Goran Ivanišević, Dejan Savićević i Nikos Galis dobili su nasljednike u Novaku Đokoviću, Grigoru Dimitrovu, Marinu Čiliću, Milošu Raoniću i Niku Kirgiosu, teniserima koji su na ovogodišnjem izdanju Vimbldona činili pet od osam učesnika četvrtfinala. Podatak za istoriju. Svi oni, iako Raonić i Kirgios igraju za druge zemlje, porijeklo vuku sa brdovitog Balkana i još jedan su dokaz da je ovo tlo vrlo plodno.

Takođe, oni su dokaz da talenat i naporan rad mogu da nadoknade hroničan nedostatak novca. To se pogotovo odnosi na Đokovića, Čilića i Dimitrova, momke koji su odrasli u svojim zemljama, a njihove porodice jedva krpile kraj s krajem da bi im omogućile iole dobre uslove za napredak.

Daleko najbolju karijeru napravio je Novak Đoković. Srpski as postavio je i postavlja mnoge rekorde u svijetu tenisa, dvije godine je završavao na prvoj poziciji ATP liste, do sada je osvojio šest grend slem titula, a čini se da će vrlo brzo ponovo biti najbolji na svijetu. Pored toga, iskoristio je svoju harizmu i natjerao ljude širom svijeta da ime njegove zemlje pominju sa poštovanjem, nesebično je pomogao mnogim porodicama kojima je pomoć potrebna, osnovao fondaciju koja pomaže prvenstveno djeci, izgradio igrališta, donirao milione u humanitarne svrhe… Uspio je da osvoji najveći trofej u svijetu tenisa 2011. godine, a sad je izborio šesto polufinale u Londonu i ima šansu da ponovo podigne pehar na travnatom tepihu centralnog terena.

Legitimni nasljednik Gorana Ivaniševića i Ivana Ljubičića, Marin Čilić takođe nije živio u izobilju. Rođen je u Međugorju 1988. godine, počeo da trenira sa tri godine, a 2004. na Ivaniševićevu preporuku preselio se u San Remo i radio pod patronatom čuvenog trenera Boba Breta. Bivši najbolji junior svijeta osvojio je 11 titula u karijeri, jednom bio u polufinalu Australijen opena, a otkako je na početku godine počeo da radi sa Ivaniševićem, stigli su i rezultati. Prvi put se plasirao u četvrtfinale Vimbldona, ali je poslije pet setova morao da stisne ruku inače velikom prijatelju Novaku Đokoviću.

Najbolji server na ATP turu Miloš Raonić rođen je u Podgorici 1990. godine. Njegova porodica u potrazi za boljim životom emigrirala je u Kanadu, a sa osam godina počeo je da se druži sa reketom. Na njegovu sreću, roditelji su mogli da mu obezbijede optimalne uslove za napredak. Ubrzo je postao najbolji teniser Kanade, a plasmanom u polufinale Vimbldona ušao je u istoriju kao prvi teniser iz te zemlje kojem je to pošlo za rukom. Angažovao je Ivana Ljubičića i Rikarda Pjatija za trenere i igra najbolju sezonu u karijeri.

Dimitrov je najbolji teniser u istoriji Bugarske i takođe bivši prvi junior svijeta. Godinama je slovio za novog Federera, ali nije uspio to da potvrdi do ove godine. U Madridu 2013. godine dobio je Đokovića, a pobjedom protiv Endija Mareja u četvrtfinalu Vimbldona pokazao je da ulazi u društvo vrhunskih tenisera. Možda mu je u tom pomogla i nova ljubav Marija Šarapova.

Najveća nepoznanica u ovom društvu je Nik Kirgios. Sin Grka i Malezijke koji je rođen i odrastao u Australiji ima tek 19 godina i još je daleko od vrha ATP liste. Međutim, pobjeda protiv Rafaela Nadala u osmini finala Vimbldona nagovijestila je sav njegov potencijal. Odličan servis, jaki udarci i mnogo samopouzdanja njegovi su najveći kvaliteti i stručnjaci mu predviđaju blistavu budućnost.

Sad

Poslije završetka karijera Endija Rodika i još ranije Pita Samprasa, Andrea Agasija i donekle Džejmsa Blejka velika svjetska sila SAD već dugo nemaju igrača u samom vrhu ATP liste i čovjeka koji može da osvoji grend slem turnir. Uzalud Amerikanci troše ogromne sume novca, imaju nekoliko vrlo poznatih i priznatih akademija, ali nemaju talentovanog tenisera koji može da se nosi sa najboljim. U nekoliko navrata bljesnuli su Džon Izner i Sem Kveri, ali nijedan od njih, osim ponekog finala masters turnira, ne može da stigne do završnice grend slema.

Djevojke

Bilo bi nepošteno ne spomenuti i teniserke sa ovih prostora u vrhu WTA liste. Bivši brojevi jedan Monika Seleš, Jelena Janković, Ana Ivanović, kao i Iva Majoli, Mirjana Lučić, Karolina Šprem, Bojana Jovanovski, Cvetana Pironkova, Njemica iz Tuzle Andrea Petković i sve bolja Crnogorka mlada Danka Kovinić izgradile su ili grade karijere.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/balkanci-vladaju-londonskom-travom/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)