BiH sve bliža ekonomskoj stagnaciji

Objavljeno: 25. 7. 2012 u 23:07h

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) umanjila je prognozu ovogodišnjeg blagog ekonomskog rasta sa majskih 0,4 odsto na sadašnjih 0,3 odsto, što je, izuzev Srbije, najmanji rast u regionu jugoistočne Evrope, pokazuje izvještaj EBRD-a.

Najnovija analiza EBRD-a, pak, nije dirala projekcije rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) BiH za iduću godinu od 0,6 odsto.

U izvještaju se Srbiji predviđa privredni rast od 0,1 odsto, dok bi najveće povećanje BDP-a u regionu trebalo da ostvari Rumunija od 0,8 odsto.

Istina, lošije ovogodišnje prognoze od BiH imaju i zemlje okruženja – Hrvatska (pad od 1,2 odsto) i Slovenija sa padom BDP-a od dva odsto, ali su te dvije zemlje analizom svrstane u region srednje Evrope i Baltika.

EBRD navodi da je bh. ekonomija posljednjih nekoliko godina zadržala relativnu stabilnost, ali da je zbog fiskalnih mjera štednje i pada doznaka domaća potrošnja u zemlji i dalje na niskom nivou.

Ukazuju da bi BiH u kratkoročnom periodu mogla profitirati kroz izraženi trend rasta izvozne tražnje za određenim vrstama proizvoda, kao što su metali i drvo, koje bi mogle kompenzovati neku od slabosti naše ekonomije. U komentaru, takođe, napominju da je formiranje Savjeta ministara i usvajanje budžeta za 2011. i 2012. godinu omogućilo nastavak razgovora o međunarodnom finansiranju zemlje, ali da, ipak, sveukupne ekonomske perspektive BiH ostaju i dalje slabe.

Domaći ekonomisti smatraju, pak, da je EBRD iznio optimističnu prognozu blagog ekonomskog rasta BiH u 2012, smatrajući da je naša zemlja bliža čistom nultom nivou, odnosno stagnaciji, pa čak i recesiji.

Igor Gavran, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da činjenica da EBRD, u svojoj analizi u vidu pozitivnog pomaka navodi formiranje Savjeta ministara BiH, što daje jasnu sliku o stvarnoj situaciju u zemlji.

“U normalnoj državi formiranje vlasti nije nikakav događaj, već čisto tehnička formalnost koja se dešava u najkraćem mogućem roku nakon održavanja izbora. Ukoliko se još tome doda činjenica da je od dana kada je izvještaj pisan pa do danas došlo do novih političkih komplikacija, odnosno da se vlasti još manje bave ekonomskim pitanjima i da se politička situacija dodatno komplikuje, tada i ovaj umjereni optimizam EBRD-a pada u vodu”, istakao je Gavran.

On kaže da ovogodišnji podaci o padu industrijske proizvodnje, pogoršanju bilansa spoljnotrgovinske razmjene i većine drugih makroekonomskih faktora ukazuju na to da bi trebalo da budemo zadovoljni ako zemlja ne zabilježi negativne stope rasta i zapadne u recesiju.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, kazao je da smanjena prognoza rasta BDP-a BiH bitno ne mijenja tešku situaciju u zemlji. On je doveo u pitanje dio izvještaja koji se odnosi da na to da privredi BiH može pomoći povećana tražnja za nekim njenim specifičnim proizvodima na ino-tržištima.

“Svjedoci smo toga da u posljednje vrijeme bilježimo trendove smanjenja izvoza iz zemlje, jer je poznato da su zemlje EU naši najznačajniji spoljnotrgovinski partneri. Međutim, u trenutnim recesivnim uslovima i tražnja ovih zemalja za nekim našim proizvodima se stavlja pod veliko pitanje”, ukazuje Grabovac.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih-sve-bliza-ekonomskoj-stagnaciji/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)