Objavljeno: 30. 3. 2023 u 10:53h
Opremanje jednog para za odlazak da budu gosti na nečijoj svadbi, ukupno gledano, košta 827 KM, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Uz to, kako navode iz Zavoda, treba računati i cijenu poklona, cvijeća, kićenja svatova, koverte kao najveće stavke, kao i izdatke za muziku, ukoliko su mladenci dozvolili da gosti mogu naručivati pjesme.
Kako poručuju, bliži se sezona svadbi, i vrijeme kada zaljubljeni mladenci govore sudbonosno “DA“, zavjetujući se tako, jedno drugome, na vječnu ljubav, te da su bar na kratko u ovoj analizi stavili fokus na goste.
“I dok su sva svjetla kada je u pitanju svadba, sa razlogom, uperena u mladu i mladoženju, Zavod fokus pažnje u ovoj analizi želi makar nakratko da pomjeri na goste, bez kojih ovaj radosni trenutak u životu mladenaca, ne bi bio potpun. Iz tog razloga smo pripremili tekst u kojem smo analizirali koliko u prosjeku jedan par košta opremanje za odlazak na svadbu. U obzir smo uzeli podatke koje Zavod prikuplja, svjesni činjenice da postoje i neke stavke (pokloni, koverta, muzika, cvijeće, kićenje svatova) koje nije moguće statistički prikupiti i koje zavise od osobe do osobe ili statusa zvanice”, pojašnjavaju iz Zavoda.
U analizi Zavoda je navedeno da kako bi se gošća prikladno pripremila za svadbu neophodno je u prosjeku izdvojiti 310 KM. I to kako bi se kupili suknja, bluza i kožne cipele (salonke), a prije odlaska na slavlje neophodno je koristiti i usluge frizera i kozmetičara.
Za muškarca je u prosjeku potrebno izdvojiti 517 KM, od čega najviše košta odijelo, a potrebno je kupiti, pored toga, i košulju, potkošulju, kožne cipele, te koristiti usluge frizera.
View this post on Instagram
“Moguće su i drugačije kombinacije ili korišćenje već kupljenih odjevnih predmeta, što značajno smanjuje cijenu opremanja za odlazak na svadbu”, poručuju iz Zavoda.
Ističu da u potpunosti podržavaju akcije nadležnih institucija u kojima se na stanovnike apeluje da ne voze automobil ako su koristili alkohol, te da baš zbog toga se preporučuje da se po povratku sa svadbe obavezno koristi siguran prevoz, kao što je taksi, za koji u prosjeku treba izdvojiti 1,83 KM po kilometru vožnje.
U 2021. godini u Republici Srpskoj je registrovano 5.530 sklopljenih brakova.
“Konačni podaci za 2022. godinu biti objaljeni 25. aprila u 11 časova. Prema preliminarnim, tromjesečnim podacima, u 2022. godini registrovano je 5 296 sklopljenih brakova. Najveći broj brakova zaključi se u drugom i trećem tromjesečju”, saopštili su iz Zavoda, te dodali da se podaci u ovoj analizi odnose na februar 2023. godine.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.