Šta se radi sa mesom uginule stoke?

Objavljeno: 8. 6. 2022 u 18:37h

Ostatak to jest meso uginulih životinja se mora neškodljivo uništiti, kazali su za naš portal iz Veterinarske inspekcije RS i dodali da je za te poslove zadužena zoohigijenska služba lokalne zajednice, što je propisano Članom 17. Zakona o veterinarstvu u Republici Srpskoj.

“Jedinica lokalne samouprave dužna je da obezbijedi uslove da se trupovi uginulih životinja ili nusproizvodi iz klaonica mogu na propisan način zakopati ili spaliti na stočnom groblju ili jami grobnici. Kada je životinja uginula pod okolnostima koje se ne smatraju uobičajenim, leš životinje može biti uklonjen samo po nalogu veterinarskog inspektora”, stoji između ostalog u navedenom Zakonu.

Nema tačne evidencije o ukupnim količinama životinjskog otpada

U Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj nisu implementirani propisi kako bi se na kontrolisan način upravljalo nusproizvodima životinjskog porijekla i životinjskim otpadom. Tačne evidencije o ukupnim količinama i kategorijama otpada životinjskog porijekla u Republici Srpskoj nema.

“U saradnji sa Evropskom Unijom, u proteklom periodu se radilo na projektu „Tehnička pomoć u oblasti upravljanja nusproizvodima životinjskog porijekla i životinjskim otpadom u BiH“. Iako je do realizacije konačnog cilja još mnogo posla, nadležna veterinarska inspekcija na terenu već preduzima određene aktivnosti u smislu da se privredni subjekti koji u toku svog poslovanja stvaraju nusproizvod životinjskog porijekla i životinjski otpad, vrše njegovo razdvajanje po kategorijama i evidentiranje nastalih količina po kategorijama. Na osnovu tih informacija kroz neko vrijeme imaćemo tačnije podatke o količinama koje naša proizvodnja stvara, a što bi nam bili korisni pokazatelji kada je riječ o potrebnim kapacitetima”, rekli su iz Veterinarske inspekcije.

Inspekcija u toku redovnog nadzora u objektima za klanje i preradu proizvoda životinjskog porijekla, kontroliše sakupljanje, prevoz i uništavanje nusproizvoda.

“Inspektori vrše uvid u dokumentaciju kao što su fakture i odvaga na osnovu čega se kontroliše da li deponovane količine odgovaraju realnim količinama nastalim u proizvodnom procesu. Na ovaj način proizvodni objekti se nalaze pod kontrolom inspekcije, naveli su.

Problem bačeni trupovi

Iz nadležne inspekcije su istakli da problem predstavljaju bačeni trupovi ili nusproizvodi koje nesavjesni pojedinci odlažu u prirodu, gdje je teško utvrditi počinioca, kao i uzrok uginuća, što je posebno važno zbog potencijalne opasnosti od širenja zaraze.

“Povremeno se javljaju i ovakvi događaji, te se u tim slučajevima vrši uklanjanje nusproizvoda i trupova uginulih životinja i vrši sanacija lokacije”.

Postoji nekoliko mini spalionica u RS

“S obzirom da niko ne spaljuje cijele trupove uginule stoke već samo ostatke u koje između ostalog spadaju glava, CNS, kosti i drugo trenutno na teritoriji Republike Srpske postoji nekoliko mini spalionica koje koriste subjekti za vlastite potrebe”, kazali su iz nadležne inspekcije.

U Banjaluci spaljene tri divlje zarazne životinje

Iz Higijeničarske službe grada Banjaluka su nam rekli da se meso uginule stoke neškodljivo uništava posredstvom Veterinarskog instituta ili dubokim zakopavanjem na Stočnom groblju Manjača.

“Na teritoriji grada Banjaluke, u tekućoj 2022. godini, sahranjeno je i zakopano sedam krava na Stočnom groblju Manjača. Takođe, izvršeno je spaljivanje tri divlje životinje kod kojih se sumnjalo na zarazu, a isto je izvršeno u Veterinarskom institutu dr Vaso Butozan”, rekli su iz Higijenčarske službe.

Dodali su da je takođe spaljivanje izvršeno u domaćinstvima gdje su bile zaražene pčele.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/sta-se-radi-sa-mesom-uginule-stoke/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)