Volim ovo svoje

Objavljeno: 2. 10. 2021 u 09:00h

Nakon završetka školovanja i zaposlenja u Novom Sadu, Jovana Marić porijeklom iz Kupresa nekoliko godina zaredom nije posjećivala ovu, jednu od najsiromašnijih opština u Republici Srpskoj. Dane godišnjeg odmora koristila je za putovanja dok u jednom momentu kako sama kaže, nije shvatila da joj nedostaje osjećaj pripadanja. Tada počinje njeno maštanje o vraćanju u Kupres, rađa se ideja da uradi nešto za sebe i svoj kraj i rješenje vidi u otvaranju farme koza. Napušta Novi Sad i odlazi da živi u Kupres dijeleći sa mještanima sve probleme ove zajednice, medju kojima je najveći pitka voda. Vode u Kupresu nemaju  jer vodovodna mreža nije dostupna svim građanima. Svaka kuća ima svoj bunar iz kojeg izvlači vodu, stoka se napaja na lokvama, a stanovništvu ukoliko ne obezbjede cisternu vode, preostaje kišnica. Većina stanovništva bavi se stočarstvom iako je lokalni potencijal prepoznat u proizvodnji mlijeka kroz umrežavanje i osnivanje zadruga, uz bojazan starijih članova domaćinstva da priliku daju mladima i dio zemlje prepišu na njih kako bi ih koristili u svrhu zadruge, ni ovaj potencijal nije razvijen.

Privremeno odustajući od farme koza, Jovana Marić nije odustala i od svog Kupresa i svih problema u njemu. Odlučila je da bude snaga lokalnog i da se počne baviti lokalnim problemima. Danas, kao zamjenica načelnika opštine snažno radi na iznalaženju rješenja kojim bi stvorila bolje uslove života za građane u svojoj lokalnoj zajednici. Njeno zalaganje primjer je društvenih promjena koje pokušava da pokrene jer „živi svoje mjesto“, vrednujući  život u svojoj zajednici, sa svjesnošću da snaga lokalnog postoji ukoliko postoji i želja svakog pojednica da se stvari promijene nabolje.

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u Bosni i Hercegovini pokrenula je projekat “Snaga lokalnog” sa ciljem da omogući građanima da učestvuju u razvoju zajednice kako bi prevazišli apatiju i osjećaj obeshrabrenosti ili obespravljenosti, obezbjeđujući podršku njihovim nastojanjima za promjenama. Misija Snage lokalnog je jačanje inicijativa zajednica koje okupljaju građane kako bi se bavili konkretnim problemima i unaprijedili svoja susjedstva, zajednice, gradove i na kraju, obnovu uvjerenja da djelovanje građana i organizacija može situaciju promijeniti nabolje.

U okviru projekta razvijena je web stranica www.snagalokalnog.ba, centralno mjesto i resursni centar putem kojeg se mogu pronaći donatori, partneri, pozivi za projekte,  razmijeniti ideje i primjeri dobre prakse uz pomoć kojih će organizacije civilnog društva i građani imati priliku riješiti probleme u svojoj lokalnoj zajednici.

Što sve nudi www.snagalokalnog.ba?

Direktorij donatora koji sadrži informacije o programima, aktivnostima i geografskom području koje određeni donatori finansiraju, rokovima za prijave, kriterijima podobnosti, načinima apliciranja i kako ostvariti kontakt. Snaga lokalnog kroz svoju bazu svih projekata u BiH omogućava i pristup apliciranju za određene projekte, kao i mogućnost objavljivanja poziva za projekte. Trebaju li vam projektni ili poslovni partneri posjetite  bazu korisnika,  koja funkcioniše na način da ukoliko imate ideju, pretraživanjem baze korisnika možete pronaći sličnu organizaciju, instituciju ili preduzeće koje odgovara vašem profilu, odnosno partnera koji vam može pomoći u realizaciji ideje. Uvid u listu eksperata iz različitih oblasti djelovanja kao i pristup i unos dokumenata omogućen je kroz resursnu bazu. Jedan od alata stranice je i help desk putem kojeg možete dobiti odgovore vezane za pisanje aplikacija i ostala tehnička pitanja. Opcija next cloud služi za razvijanje zajedničkih ideja i projekata koji funkcionišu na komuniciranju i umrežavanju svih onih koji žele da prikažu svoje ideje, komuniciraju sa partnerima, kreiraju radne grupe i dijele zajedničke materijale.

Baza organizacija napravljena je sa ciljem da se promovišu aktivnosti koje provodi civilno društvo, volonteri i ostali učesnici koji podržavaju ljude u potrebi, lokalne zajednice, pokazujući solidarnost i empatiju. Na stranici se mogu pronaći i međunarodni i domaći pozivi uz mogućnost apliciranja kao i pozivi na edukacije. Inspiraciju možete potražiti i među uspješnim pričama koje se redovno objavljuju na stranici a odraz su dobre prakse u realizaciji ideja koje dovode do pozitivnih društvenih promjena.

Kroz projekat  Snaga lokalnog građanima i organizacijama data je podrška da obogaćuju vlastite zajednice putem uključivanja i umrežavanja predstavnika formalnih i neformalnih grupa građana, organizacija, institucija, ustanova, jedinica lokalne i regionalne samouprave, koji bi koristeći sopstvene resurse zajedno radili na razvoju lokalne zajednice.

Ovaj članak nastao je zahvaljujući podršci američkog naroda putem Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Za sadržaj ovog članka isključivo je odgovorna „Mreža za izradnju mira“, stavovi izneseni u članku ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Američkih Država.

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/volim-ovo-svoje/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)