Zakon stupio na snagu: Ne isključuje druga pisma već podstiče korištenje standardizovane ćirilice

Objavljeno: 7. 9. 2022 u 20:18h

Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma, koji je u Narodnoj skupštini RS usvojen u septembru prošle godine stupio je na snagu u Srpskoj. Zakon jezik i pismo stavlja u rang nematerijalnog kulturnog nasljeđa.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić kaže da je cilj zakona da što više građana i institucija primjenjuje pismo u standardizovanom obliku.

“Dakle, u ustanovama i institucijama prilikom korišćenja ćiriličnog pisma moraju da koriste standardizovani srpski jezik i ćirilično pismo, koje struka propisuje kao takve. Naravno da mogu da primjenjuju i ostala pisma i ostale jezike u svakodnevnoj komunikaciji”, pojasnila je Trivićeva.

Napominje da zakon ne isključuje upotrebu latinice ili bilo kojeg drugog jezika ili pisma konstitutivnih naroda u BiH odnosno Republici Srpskoj.

“Ovaj zakon je imao za cilj da zaštiti srpski jezik i ćirilično pismo kao nematerijalno kulturno blago imajući u vidu da nas nove tehnologije sve više navode da primjenjujemo isključivo latinicu, naravno, zbog engleskog jezika. A željeli smo da na ovaj način zaštitimo upotrebu ćirilice kroz standardizovani oblik i to je jako važno. Da sve naše ustanove, institucije i organi u RS pravilno pišu i upotrebljavaju ćirilicu”.

Podsjećamo, Zakonom je preporučeno lokalnim zajednicama da uvedu određene poreske i administrativne olakšice za preduzeća i druge subjekte koji se odluče da u svom poslovanju koriste ćirilicu. Za one koji su obavezni, a ne budu poštovali zakonske odredbe, propisane su prekršajne novčane kazne od 1.000 do 5.000 maraka.

Trivićeva kaže da je primarni cilj podsticajno djelovanje, posebno u realnom sektoru, a ne kažnjavanje onih koji ne koriste ćirilicu.

“Krajnji cilj  je zapravo da razvijemo svijest kod svakog građanina da koristimo svoj jezik i pismo jer je to dio našeg kulturnog identiteta”.

Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma usvojen je u NSRS u septembru 2021. godine.

Zakonom je određeno da “jezik srpskog naroda i ćiriličko pismo predstavljaju nematerijalno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Republiku i predstavljaju sredstvo i opšte dobro za Republiku Srpsku, koji pružaju osjećaj identiteta i kontinuiteta srpskog naroda na način kojim se uvažava njegov integritet i štiti njegova kulturna vrijednost”.

Jedinstven pristup očuvanju jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa podrazumijeva obavezu svih organa, organizacija i drugih pravnih lica da, prilikom korišćenja ćiriličkog pisma u pravnom prometu, koriste standardizovan oblik ćiriličkog pisma, poštujući njegov integritet i štiteći njegovu kulturnu vrijednost.

Gotovo istovjetan zakon usvojen je prošle godine i u Skupštini Srbije.

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/zakon-stupio-na-snagu-ne-iskljucuje-druga-pisma-vec-podstice-koristenje-standardizovane-cirilice/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)