Brčko: Dobili metle umjesto zatvora

Objavljeno: 7. 12. 2014 u 14:45h

Četiri stanovnika Brčko distrikta koji su falsifikovali isprave i ovjeravali lažne podatke umjesto zatvora osuđeni su na društveno koristan rad.

Brčko

Oni će čisteći ulice raditi u javnom interesu, a da u ovom poslu neće biti usamljeni potvrdili su i iz Pravosudne komisije Brčko distrikta i naveli da im pristižu i nove pravosnažne presude kojima je izrečena ova vrsta sankcije. Dodali su da osuđenici rad za opšte dobro na slobodi izvršavaju u preduzeću “Komunalno Brčko”.

“Na ovaj način doprinosi se smanjenju troškova izvršenja kazne zatvora, koji opterećuju budžet, s obzirom na to da u Brčkom ne postoji kazneno-popravna ustanova” navodi se u saopštenju Pravosudne komisije.

Naglasili su da cilj društveno korisnog rada jeste to da onaj ko je osuđen razvije svijest o tome da njegovo ponašanje može da prouzrokuje štetu i da preuzme odgovornost za posljedice. Napomenuli su da osuđenici za ovu vrstu rada ne primaju nikakvu vrstu naknade.

“Pozivamo i ostala pravna lica sa područja Brčko distrikta koja obavljaju humanitarne, ekološke, komunalne i uslužne djelatnosti i koja smatraju da mogu dati doprinos izvršavanju ove sankcije da nam se obrate” istakli su u Pravosudnoj komisiji Brčko distrikta.

Alternativna sankcija izriče se osobama koje su počinile krivično djelo za koje je zaprijećena do godina zatvora i koje spada u grupu lakših krivičnih djela gdje ne postoji društvena opasnost. Jedan od rezultata ovakvog načina odrađivanja kazne jeste i rasterećenje zatvora, posebno u slučaju Brčkog, koje zbog toga što nema zatvora osuđenike šalje u RS i FBiH i plaća njihov boravak iza rešetaka.

Advokat Mirko Dabić kaže da ovakvih slučajeva nije bilo u RS tokom ove, ali ni u proteklih nekoliko godina.

“Ne znam zašto se bježi od izricanja ove vrste sankcija. Društveno koristan rad je bitniji od izdržavanja zatvorske kazne od tri do šest mjeseci. U Banjaluci zatvorenici rade u firmama sa kojima je sklopljen ugovor” kazao je Dabić.

On je objasnio da zatvorenici svakog jutra odlaze na posao, ali se na kraju dana vraćaju u zatvor, gdje prespavaju.

“Zatvorenici ne ostaju na slobodi, a firme Kazneno-popravnom zavodu plaćaju određeni iznos novca za rad zatvorenika naglasio je Dabić.

Zakon

U Pravosudnoj komisiji kažu da se u skladu sa Krivičnim zakonom distrikta, kada sud izrekne kaznu zatvora do jedne godine, istovremeno kazna može zamijeniti radom za opšte dobro na slobodi, uz uslov da osuđeni pristaje na to.

“Ovaj rad može trajati najmanje deset, a najviše 90 radnih dana” objasnili su u Pravosudnoj komisiji.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/brcko-dobili-metle-umjesto-zatvora/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)