Drvna industrija Vukelić gasi pogone

Objavljeno: 6. 6. 2012 u 10:47h

Vlasnik Drvne industrije “Vukelić” iz Aleksandrovca, kod Laktaša, najavio je zatvaranje proizvodnih pogona, čime će 159 radnika ostati bez posla, kao prva drastična posljedica podbačaja u snabdijevanju sirovinom koju su drvoprerađivači ugovarali s javnim preduzećem “Šume RS”.

Nikola Vukelić, vlasnik fabrike, izjavio je da je ovogodišnja petomjesečna isporuka bila između 12 i 15 odsto od ugovorenih količina sortimenata na koje su se obavezale “Šume RS”, što im je prouzrokovalo ogromne finansijske i poslovne probleme.

“Sa ‘Šumama RS’ potpisali smo trogodišnji ugovor s utvrđenom godišnjom količinom isporuke od 21.000 tona, da bismo u prvih pet mjeseci ove godine dobili svega 2.400 tona. Na takav način je nemoguće ispoštovati ugovore sa našim kupcima u Njemačkoj i Francuskoj, koji ubrzo pronalaze druge dobavljače. Došao sam u situaciju da kasnim sa platama radnicima i otplatom kredita, zbog čega sam već obavijestio banku da im ostavljam imovinu fabrike u ispravnom stanju”, kazao je Vukelić.

On je rekao da mu je žao radnika preduzeća koji će ostati bez posla, ali ističe da, u postojećim uslovima, kada kasne plate za dva mjeseca nema drugu mogućnost.

Ovogodišnja petomjesečna isporuka bila između 12 i 15 odsto od ugovorenih količina sortimenata na koje su se obavezale “Šume RS”

U Udruženju šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS kažu da su povodom problema drvoprerađivača u ponedjeljak održali sastanak u Vladi RS sa ministrom industrije Željkom Kovačevićem i Upravom “Šuma RS”. Kao ključni problemi naznačeno je kaskanje “Šuma RS” u snabdijevanju potrebnim količinama sirovina i uvođenje bankarske garancije kao instrumenta plaćanja umjesto dosadašnjih mjenica.

Lazo Šinik, sekretar granskog udruženja, kaže da je podbačaj proizvodnje u šumarstvu RS za prva četiri mjeseca iznosio 26 odsto, što se odrazilo na slabiju isporuke sortimenata prema drvoprerađivačima i proizvođačima namještaja. To se, napominje, ipak nije u tom nivou odrazilo na sektorsku proizvodnju, koja je generalno zabilježila pad od “svega” 4,4 odsto, zbog korištenja lanjskih zaliha, dok je ukupan izvoz čak porastao za 13,4 odsto.

“Međutim, u toku je već drugi kvartal godine i postavlja se pitanja značajnog odstupanja od dinamike snabdijevanja, što je postala velika opasnost za otkazivanje ugovora domaćih kompanija na ino-tržištu”, istakao je Šinik.

On kaže da to mora podstaći “Šume RS” da u predstojećem dijelu godine nadoknade izgubljeno, pogotovo što pojedine firme razmatraju podnošenje tužbe protiv tog javnog preduzeća sa zahtjevom za naknadu štete.

Drvoprerađivače je, naglašava, dodatno zabrinula i odluka Nadzornog odbora “Šuma RS” da od 1. jula kao instrument plaćanja uvedu bankarsku garanciju, umjesto mjenica, što je, prema riječima Šinika, u suprotnosti sa zaključcima Vlade RS iz novembra prošle godine.

Srđan Ljubojević, generalni direktor “Šuma RS”, kaže da su februarski snježni nanosi i kasnije obilne kiše isključivi razlozi pada proizvodnje i isporuka, izražavajući očekivanje da će uz pojačani tempo polugodišnji plan ispuniti sa 80 odsto.

Komentarišući najavljene tužbe dobavljača, on je rekao da je to samo jedna odredba ugovora, dok druga, kako tvrdi, predviđa da drvoprerađivači u januaru i februaru povuku određene količine zaliha, što nisu učinili iako je na lageru bilo 140.000 kubnih metara sortimenata.

“Šume RS” su, navodi, opterećene i sa potraživanjima prema drvoprerađivačima, koja su dostigla 60 miliona KM. Ljubojević kaže da su upravo zbog toga odlučili da u naplati traže bankarske garancije, negirajući da time krše zaključke Vlade RS, već, naprotiv, iskorištavaju takvu ostavljenu mogućnost.

Šinik, pak, nivo potraživanja od 60 miliona KM ne vidi kao relevantan, navodeći da je gro dugova nagomilalo više stotina malih firmi, od kojih stotinak iz FBiH, dok se na 12 najvećih kompanija u RS, koje uglavnom i kubure s manjkom sirovina, odnosi zanemarivi dio duga.

Vukelić je uvjeren da je ključni problem na relaciji proizvođači – prerađivači isključivo leži u preduzeću “Šume RS”

“To je jedan potpuno neuređen sistem na čije čelo može doći ko hoće, ali ništa neće promijeniti, jer je problem nastao po dubini, odnosno u direktorima šumarija koji su postavljeni po partijskoj liniji, pa se nikoga ne boje i nikome ne odgovaraju”, tvrdi Vukelić.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/drvna-industrija-vukelic-gasi-pogone/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)