Gdje je zapelo u Šumama Srpske? (Video)

Objavljeno: 18. 2. 2025 u 21:41h

45 prijava tužilaštvima, minus više od šest miliona za devet mjeseci, alergije na žir, list, koru – samo su neki od razloga što Šume Srpske i dalje tonu. Nisu Šumama išle na ruku ni niske cijene drvno-šumskih sortimenata a ni to što nije korišten informacioni sistem koji je trebalo da zavede više reda.

Bilo je i krađe ali i nerada pojedinih direktora šumskih gazdinstava. Tako su “Šume Republike Srpske“ prošlu godinu završile sa najvećim minusom ikada između 10 i 13 miliona maraka. Javnom preduzeću za godinu dana napravljena je šteta više od milion maraka. Ko pije a ko plaća – očigledno se nije znalo godinama.

“Problemi u Šumama nisu nastali 2024. godine niti nastaju danas, dođite sa mnom da radite ko god želi i vidi kako se ponašam i ja i uprava“, kaže v.d. direktora Javnog preduzeća Šume Republike Srpske Blaško Kaurin.

“Svi su izbjegavali da kažu neku projekciju. Biće minus, biće minus, gospodo biće minus i to žestok minus i biće najveći minus do sada i biće problem od čega mi bježimo“, poručuje ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić.

Kako od prirodnog resursa kojeg ima nemilice i koji pokriva skoro cijelu Republiku Srpsku postoji minus nije jasno ni ekonomistima ni novinarima koji stanje prate godinama. 

“Meni niko ne može da objasni kako i zašto Šume mogu da posluju negativno. Klasično da dočaram, ako ja imam tri hrasta, a vi imate pilanu i ja ta tri hrasta niti zalivam, niti okopavam, niti krečim, ništa ne radim oko njih nego prodam vama kao vlasniku pilane. Vi dođete, odrežete ta tri hrasta, odvezete u svoju pilanu, proreže, šta uradite dalje ne znam ni ja i vaša je pilana sve veća, vi sve bogatiji, a ja u minusu. To kad mi neko objasni kako je moguće, meni će sve biti jasno“, kaže novinar Darko Momić.

“Mislim da nigdje nije bilo više smjena zbog loših rezultata nego u Šumama Srpske ali izgleda da to nije za sada dalo neki veliki rezultat“, smatra ekonomski analitičar Marko Đogo.

Zato se krenulo prvo u kadrovsku sječa. Loše poslovanje kumovalo je smjenama direktora šumskih gazdinstava u Čajniču, Kotor Varošu, Rogatici, Višegradu, Kalinoviku, Kneževu, Banjaluci i Vlasenici, plus direktor Istraživačko-razvojnog i projektnog centra Banjaluka. Smijenjena je i uprava, drugu šansu dobio je samo sadašnji direktor Blaško Kaurin koji je zadovoljan kako preduzeće napreduje otkako je imenovana nova uprava. Nije lako direktoru naći ni odgovor na pitanje ko je za sve odgovoran.

U nastavku pogledajte detaljnije:

Izvor: ATV

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/gdje-je-zapelo-u-sumama-srpske-video/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)