Objavljeno: 24. 7. 2012 u 09:12h
Kriminalci iz BiH i Hrvatske, ali i regiona imaju čvrste veze, a jedni drugima obezbjeđuju pomoć prilikom i poslije izvršenja krivičnog djela.
Prema pisanju hrvatskih medija kriminalnom scenom u ovoj zemlji upravlja pet grupa, a među njihovim članovima ima i državljana BiH. U tih pet grupa aktivno je oko 91 član. Oni su čvrsto povezani kumovskim i prijateljskim vezama i dobro organizovani.
Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić je kazao da je već odavno poznato da su kriminalci sa prostora bivše Jugoslavije uvezani i rade zajedno.
Jedni drugima obezbjeđuju logističku podršku i pomažu u skrivanju poslije počinjenog krivičnog djela. Kada je riječ o krupnom kriminalu osobe sa dvojnim državljanstvom često urade krivično djelo u jednoj, a kriju se u drugoj zemlji – kazao je Vasić.
On je istakao da u tim slučajevima osim podrške poznanika, kriminalne grupe u zemlji gdje se kriju štite i odredbe Ustava. Vasić je napomenuo da prema ustavima i u BiH i u Hrvatskoj ali i drugim zemljama u okruženju ne mogu se izručivati državljani svoje zemlje.
To često omogućava da kriminalci ostanu nedostupni organima zemlje u kojoj su počinili krivično djelo. Ovakvi slučajevi ipak mogu da se riješe putem međunarodne pravne pomoći da država gdje se krije kriminalac preuzme predmet i procesuira odgovorne – rekao je Vasić.
Istakao je da je do sada na taj način policija Srpske riješila neke slučajeve.
Hrvatski mediji su precizno opisali svaku od pet kriminalnih grupa koje djeluju u toj državi. Naveli su da grupa označena sa “V” ima 17 aktivnih članova, od kojih su dva nova, a imaju čvrstu vezu sa BiH. Kontrolišu istok Zagreba i zapadnu okolinu grada. Bave se iznudama, ucjenom, prijetnjama i krijumčarenjem oružja, te likvidacijom osoba iz suparničkih bandi. Novac “peru” ulažući u nekretnine i zemljišta, a podmićuju osobe bliske lokalnoj i državnoj vlasti. Dio ove bande na području Zagreba i okoline drži monopol nad igrama na sreću.
Drugu grupu označili su sa “P”, a sastoji se od 18 aktivnih članova. Od ove grupe tri člana su se odmetnula još 2008. i osnovala vlastitu kriminalnu organizaciju. Većina su hrvatski državljani, a neki su sa područja BiH i imaju dvojno državljanstvo. Bave se malverzacijama oko kupoprodaje nekretnina. Poznati su po napadima na ovlašćene službene osobe, ubistvima i krijumčarenju droge. Posjeduju legalno osnovana preduzeća koje rijetko glase na njihova imena. Grupa “Z” ima 16 istaknutih članova, a harizmatični i nedodirljivi šef je na vrhu. Bave se ubistvima iznudama, razbojništvima. Legalni poslovi tiču se iznajmljivanja poslovnih prostora na atraktivnim lokacijama te oročavanju i pozajmljivanju novca. Upravljaju ugostiteljskim objektima i građevinskim preduzećima. Grupa “J” ima 30 uticajnih članova. Bave se iznudama, ubistvima, krijumčarenjem i raspačavanjem droge, napadima na službene osobe i malverzacijama s nekretninama. Izdvajaju dosta novca za korupciju, a imaju udjela u medijskim kompanijama, a ulažu u uvoz raznih proizvoda i otvaranje preduzeća. Borave legalno u Zagrebu, ali kada bježe od policije, skrivaju se u BiH. Grupa “D” za sada ima deset članova koji su državljani Hrvatske, BiH, Srbije, Austrije, Grčke. Bave se krijumčarenjem duvanskih proizvoda te nedozvoljenom trgovinom.
Analize hrvatske policije pokazuju da je stanje u 2011. godini kada je u pitanju djelovanje kriminalnih grupa bilo naoko mirno.
Policijski analitičari upozoravaju da zbog nekih starih računa i borbe za prevlast postoji mogućnost sukobljavanja i oštrije borbe među kriminalnim grupama u Hrvatskoj. Ta borba bi u bliskoj budućnosti mogla da izazove nasilje i ubistva. Navodi se da su često članovi organizovanih kriminalnih grupa često povezani rodbinskim vezama i kumstvima, a poslovanje s ulice uporno i uspješno prebacuju u legalne poslove.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.