Kako je Grinič “ukrao Olimpijadu”: Šta je dovelo do finansijskog kolapsa OI u Londonu?!

Objavljeno: 6. 8. 2012 u 15:22h

Vlastima Londona ostaje da se tješe da su ukrasili, očistili i ponovo izgradili istočni dio grada

OI: Ceremonija otvaranja

Londonska Olimpijada će biti u minusu, kada se uporede prevelika ulaganja u izgradnju i tri puta manje turista nego se očekivalo, kažu stručnjaci.

Prema preliminarnim ocjenama organizatora, prve nedjelje Olimpijskih igara u Londonu je trebalo da doputuje oko 300 hiljada turista. U britanski glavni grad je doputovalo samo 100 hiljada. Ako se uzme u obzir dužina turnira, situacija se neće mnogo promijeniti. Ali, već je jasno da Olimpijada neće dovoljno zaraditi, smatra izvršni direktor grupe kompanije ALOR Sergej Hestanov.

“Organizatori londonske Olimpijade su računali da zarade oko 10 milijardi funti sterlinga. Ali, ispada da neće zaraditi ni deseti dio te sume. Razlog za to je da su ulaganja u infrastrukturu i povećane mjere bezbjednosti previsili planiranu sumu deset puta. Organizatori će biti u minusu. Odnosno, država. I kako je pokazalo iskustvo Pekinga, Olimpijada nije više način da se zaradi novac, već da se poveća prestiž države”.

“Organizatori Olimpijade u Londonu nisu uzeli u obzir specifiku takmičenja. To je dug turnir, u kojem se istovremeno održava nekoliko takmičenja. Kako se ne bi mučili izborom gdje da idu, mnogi su odlučili da ostanu kod kuće i prate televizijski prenos”, smatra profesor ekonomije Oksfordskog univerziteta Piter Opengejmer:

“Olimpijadu je veoma lako i prijatno pratiti preko televizije: možete istovremeno pratiti nekoliko sportskih disciplina. Fizičko prisustvo je moguće samo na jednom takmičenju u jedan dan ili na određeno vrijeme”.

Ulogu je odigrala i činjenica da je London jedan od najskupljih gradova u svijetu. Uoči Olimpijade cijene u hotelima i barovima su očekivano skočile, cijene ulaznica na sportska takmičenja takođe. To je uplašilo turiste koje mnogo ne zanima sport, izjavio je glavni naučni saradnik instituta ekonomije Ruske akademije nauka Vladimir Dimov:

“Cijena ulaznica je jedno, a cijena putovanja u London – drugo. Turističke usluge su u cjelini ispale preskupe za određenu grupu potrošača, zato turisti nisu samo odustali od ulaznica, oni su u principu odustali od putovanja u London”.

Najmanje su zadovoljni bankari. Oni su daleko od političke retorike i shvatanja prestiža. Njih zanima samo novac. U drugom tromjesečju ove godine ekonomija Velike Britanije je pala za 0,7 posto.

Čitav svijet se bavi skandalom banke Barkliz, čiji su direktor i nekoliko saradnika optuženi za manipulacije u međunarodnoj trgovini. U toj situaciji Olimpijada, pa čak i uspješna, neće izvući ekonomiju.

Vlastima Londona ostaje da se tješe da su u organizaciji ukrasili, očistili i ponovo izgradili istočni dio grada u kojem je većina sportskih objekata.

Izvor: Dnevni Avaz

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/kako-je-grinic-ukrao-olimpijadu-sta-je-dovelo-do-finansijskog-kolapsa-oi-u-londonu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)