Koja zanimanja su najtraženija u Republici Srpskoj?

Objavljeno: 18. 11. 2024 u 08:59h

Ljekari, diplomirani ekonomisti, diplomirani pravnici, profesori razredne nastave, trgovci, ekonomski tehničari, mašinski tehničari i elektrotehničari samo su neki od profila i zanimanja radnika za koje su poslodavci u Republici Srpskoj ove godine iskazali interes.

Kako za “Nezavisne novine” ističu u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske, istovremeno, dok postoji veliki interes za ranije pomenuta zanimanja, na evidenciju nezaposlenih Zavoda bilježi se priliv radnika pomenutih profila iz obrazovnog sistema.

“Interes poslodavaca je iskazan i za zapošljavanje lica koja su u malom broju evidentirana, a to su inženjeri informacionih tehnologija, zdravstveni radnici različitih profila, vaspitači u predškolskoj ustanovi, profesori matematike, operateri na računaru, farmaceutski tehničari i drugi”, naveli su iz Zavoda za zapošljavanje RS.

Kada bismo sve to posmatrali kroz brojke, došli bismo do podatka da je tokom ove godine traženo 710 profesora razredne nastave, 373 diplomirana ekonomista, 245 diplomiranih pravnika, 240 vaspitača u predškolskim ustanovama, kao i 233 profesora matematike.

Takođe, velika zainteresovanost bila je i za profesore fizike, pa su poslodavci tražili 192 profesora ovog zanimanja, tražena su i 163 ljekara i 217 medicinskih sestara – tehničara. Interes je bio iskazan i za 150 ekonomskih i 69 mašinskih tehničara.

Podsjećamo, na primjer, i prošle godine, prema podacima Zavoda koji su ranije objavljeni, profesori razredne nastave su bili najtraženiji, a tada je iskazana potreba za njih 697.

“Profesor razredne nastave je zanimanje koje je bilo najtraženije kada je riječ o prijavama potrebe za radnicima, međutim ovaj podatak nije relevantan uzimajući u obzir konkursne procedure i ugovore o radu na određeno, kao i činjenicu da škole poštuju zakon kada je riječ o prijavi potrebe za radnicima za razliku od poslodavaca koji ne prijavljuju redovno svoje potrebe”, objasnili su tada iz Zavoda za zapošljavanje RS, što je zasigurno i sada aktuelno.

S druge strane, kada je riječ o potrebama poslovne zajednice u Republici Srpskoj, prema riječima Saše Aćića, direktora Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, na tržištu rada su potrebne zanatlije u svim sektorima.

“Najizraženije su potrebe u sektorima poljoprivrede, prerađivačke industrije, građevinarstva i sada već i ugostiteljstva i turizma. Suštinski možemo reći da su u konačnici svi profili nedostajući i da je postojeća ponuda radne snage iscrpljena. Imajući u vidu strukturu te ponude koje trenutno ima oko 55.000, kada se uzme u obzir starosna te kvalifikaciona struktura, ona je prilično iscrpljena i u tom segmentu se javlja potreba za angažovanjem radne snage iz inostranstva”, navodi Aćić za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, u značajnom broju kompanija je primjetan i trend povratka radnika iz inostranstva, što je pozitivna reakcija na značajan rast plata u posljednjem periodu, kao i unapređenje uslova rada.

Izvor: Nezavisne / Autor: Adnan Selimović

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/koja-zanimanja-su-najtrazenija-u-republici-srpskoj/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)