Kvar na motoru aviona uzrok tragedije u Zalužanima

Objavljeno: 22. 5. 2012 u 10:26h

Uzrok pada Cesne 182 u nedjelju popodne u Banjaluci bio je kvar na motoru marke kontinental, koji se nedugo nakon polijetanja aviona zapalio.

Stručna komisija za vazduhoplovstvo Ministarstva transporta i veza BiH juče je u Banjaluci izuzela dokumentaciju o uništenom avionu Cesna 182 i i obavila uviđaj na mjestu avionske nesreće, u kojoj je u nedjelju poginulo pet mladih Banjalučana.

Omer Kulić određen je za predsjednika ove komisije, koju je nakon nesreće po hitnom postupku formirao resorni ministar Damir Hadžić, a koja je dobila zadatak da u narednim danima utvrdi uzroke avionske tragedije u Banjaluci.

“Komisija će u narednim danima da izuzme dokumentaciju u vezi sa plovidbenošću aviona koji se srušio, obavićemo uviđaj na mjestu pada aviona i izuzeti tragove, te obaviti razgovor s očevicima. Sve su to stvari koje će nam pomoći u utvrđivanju uzroka pada aviona”, ispričao je Kulić.

Podsjetimo, u nedjelju oko 13 časova na trkaćoj stazi u Zalužanima srušila se Cesna 182 i, u kojoj su bili članovi Padobranskog kluba Banjaluka, pilot Alen Crnalić (24), zatim dugogodišnji instruktor padobranstva Nemanja Goronja (32), sportski padobranac Stefan Karanović (24), te tek punoljetni padobranci kojima je ovo trebalo da bude prvi pravi skok, a čija su imena Nikola Stević, inače učenik Ugostiteljske škole, i Srđan Kosić, učenik Poljoprivredne škole.

Porodice nastradalih, kao i uža rodbina juče nisu imali snage da pričaju bilo šta o najmilijima koje su izgubili.

Prema ocjeni stručnjaka, avion je nakon zapaljenja motora izgubio snagu i nije ni uspio dostići 150 metara, visinu s koje bi se mogao otvoriti padobran.

Istragu u ovom slučaju bi moglo otežati to što ovakvi sportski avioni nemaju crnu kutiju, te što su izrađeni od plastike i aluminijuma, koji su se nakon pada i požara pretvorili u gomilu gareži.

Željko Karan, specijalista sudske medicine, izjavio je da su nastradali poginuli nakon udara aviona u zemlju i prije nego što je avion zahvatio požar.

“Uzrok smrti su višestruki prelomi i povrede vitalnih organa koje je prouzrokovao pad s velike visine. Za razliku od ostalih, čija su tijela ugljenisana do neprepoznatljivosti, Nikola Stević je iskočio iz aviona no padobran se male niske visine nije ni otvorio”, naveo je Karan, dodavši kako je Stević pao s visine od oko 50 metara.

Dodao je kako su članovi porodica nastradalih dali svoj DNK u Zavodu za sudsku medicinu RS, a sve kako bi analizom bio utvrđen tačan identitet nastradalih.

Goran Todić, stručnjak i iskusni padobranac, koji iza sebe ima više od 12.600 skokova iz aviona, objasnio je da će stručna komisija, između ostalog, utvrditi da li je proizvođač avionskog motora koji se zapalio dao saglasnost da se umjesto uobičajenog benzina od 85 oktana koristi 95 oktana, koji se inače sipa u obične automobile.

“Avion je osjetljiv i ima svoje resurse. On jeste bio siguran, ali su na njemu izvršene određene prepravke kako bi se iskoristio što više”, naveo je Todić.

On je objasio da Cesna 182 i koristi kontinental motor od 230 konjskih snaga i s petočlanom posadom bila je u granicama nosivosti.

“On jeste bio natrpan, ali nije bio pretrpan. Ova Cesna je inače ‘rođena’ kao avion koji koristi benzin od 85 oktana, a modifikovali su ga da koristi onaj od 95 oktana”, pojasnio je Todić.

Dodaje kako je jasno da je avion poletio u punoj snazi te da je gotovo odmah nakon polijetanja došlo do zapaljenja motora, odnosno na visini manjoj od 150 metara.

“Stručna komisija će, naravno, dati jasan odgovor na sve, ali ono što se zna jeste da bilo koji zaokret na visini manjoj od 150 metara nije dozvoljen, jer avion tako dodatno gubi snagu. Ono što je trebalo da se uradi u tom slučaju jeste da avion nastavi pravolinijsko kretanje i da se spusti u toj putanji”, ispričao je Todić.

Damir Ćopić, direktor Direkcije za civilnu i vazdušnu plovidbu RS, pojasnio je da će ova direkcija pomoći državnoj komisiji tokom istrage.

“Ono što zasad znamo jeste da je Cesna imala dozvolu, kao i škola padobranstva, koja je uredno bila registrovana”, ispričao je Ćopić.

Stručnjaci su jednoglasni u stavu da istrage u ovakvim slučajevima ne idu brzo, te da treba biti strpljiv.

Izvor: Nezvisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/kvar-na-motoru-aviona-uzrok-tragedije-u-zaluzanima/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)