Objavljeno: 14. 2. 2025 u 15:48h
Cijena mineralnih đubriva raste na sedmičnom nivou, a u prethodnih mjesec dana su poskupjela za oko 20 odsto u Republici Srpskoj, ističu poljoprivredni proizvođači.
Oni su saglasni kako je postala uobičajena praksa da cijene rastu u periodu nabavke mineralnih gnojiva. No, ovo je ipak, kako ističu, naglo poskupljenje u tridesetak dana.
Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara RS, potvrđuje za “Nezavisne novine” da je u zadnjih mjesec dana mineralno đubrivo poskupjelo oko 20 odsto, što potvrđuju i trenutne cijene.
“To se najviše održava na azot, pošto je sada vrijeme prihrane žitarica, tako da su najviše poskupjela azotna goriva. Tako je prethodno 1.000 kg uree koštalo 1.000 KM, a sad je već 1.200 KM. KAN mineralno gnojivo na bazi azota je koštalo 750 KM po toni, a sada je 1.000 KM”, kazao je Ilić.
On je istakao da su iza nas vremena kada su ih poljoprivrednici nabavljali u jesenjem periodu.
Prema njegovim riječima, na kraju se sve prelomi preko leđa poljoprivrednih proizvođača.
“Kako nama poskupljuju inputi, tako se moraju dizati i cijene proizvoda. Nažalost, to je lanac u kojem su poljoprivredni proizvođači i potrošači samo kolateralna šteta”, žali se Ilić.
Kako je rekao Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kada je u pitanju mineralno đubrivo, primjetno je da cijena uree bilježi stalni porast.
“Istina, to je na sedmičnom nivou neki manji porast, no ipak dolazi do blagog porasta cijene, pa je tako u zadnjih 10-15 dana porasla za oko 40-50 KM po toni. Ne znamo gdje će se to zaustaviti, a s obzirom na turbulencije kada su u pitanju carine na određene komponente iz Evropske unije i Amerike”, kazao je Marinković za “Nezavisne”.
Kako kaže, “možemo samo da gledamo i čekamo šta će desiti i kako će se odraziti na cijene”.
I Dragiša Cvjetković, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja regije Gradiška, Srbac, Laktaši i Prnjavor, potvrđuje da je došlo do poskupljenja, kao i da su prvenstveno poskupjela azotna goriva.
“To je sve krenulo nekad poslije Nove godine, kada je i cijena goriva krenula ka gore.
Cijena đubriva, azotnih pogotovo, stalno ide naviše, i ne znamo kad će se zaustaviti ova poskupljenja”, naglašava Cvjetković za “Nezavisne novine”.
Pojašnjava da oni stalno prate situaciju s promjenama cijena, te da samo oni koji imaju novac mogu i da kupe.
“S druge strane, oni koji nemaju vjerovatno će imati problema u narednom periodu”, zaključuje Cvjetković.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.