Na plate za pola godine skršili 383 miliona KM!

Objavljeno: 20. 11. 2024 u 20:54h

Za bruto plate i naknade u institucijama na nivou BiH u prvom polugodištu ove godine potrošeno je 382,95 miliona, što je povećanje za 23,1 milion maraka u odnosu na isti period lani, a četiri institucije imale su više radnika na platnom spisku u odnosu na zacrtani broj.

Navedeno je ovo u analizi troškova i broja zaposlenih u institucijama BiH za prvo polugodište ove godine, u kojem stoji da je od 382,95 miliona za bruto plate i naknade, na neto primanja i naknade otišlo 224,26 miliona, na poreze 18,49 miliona, a doprinose preostalih 140,18 miliona KM.

U pomenutoj analizi, koja je sastavni dio izvještaja o izvršenju budžeta za prvo polugodište 2024. godine, stoji da je broj zaposlenih na kraju juna ove godine iznosio 21.122, što je manje za 2.356 lica u odnosu na projekciju.

Najveća odstupanja su zabilježena kod Ministarstva odbrane BiH, koje ima 1.356 zaposlenih manje, dok Uprava za indirektno oporezivanje broji 243 manje od zacrtanog broja.

“Takođe, Ministarstvo inostranih poslova (MIP) ima 65 zaposlenih manje nego što je projektovano. Slična situacija je i kod Agencije za istrage i zaštitu BiH, koja ima 47 radnika manje” – navedeno je u dokumentu.

Potreban broj radnika, odnosno zacrtanu projekciju, nije imalo ni Ministarstvo pravde, Predsjedništvo, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera…

Sa druge strane četiri institucije na nivou BiH imale su više zaposlenih krajem juna ove godine u odnosu na projekciju iz budžeta za 2023. godinu, a riječ je o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH, Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) te Agenciji za forenzička ispitivanja i vještačenja.

“VSTS je imao 66 zaposlenih više od projekcije, odnosno na njihovom platnom spisku je na kraju juna bilo ukupno 158 lica, od kojih je 71 zaposleno na određeno vrijeme i finansiraju se iz donatorskih sredstava, dok je 87 zaposleno na neodređeno vrijeme i finansiraju se iz budžeta” – stoji u analizi.

U istom dokumentu navedeno je i da je Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice odobreno zapošljavanje dva državna službenika, ali da su oni primili jednog više u odnosu na taj plan.

U istoj poziciji je i Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenja, koja na platnom spisku ima jednog zaposlenog više u odnosu na zacrtanu projekciju.

Kada je riječ o CIK-u, za njih je navedeno da su u maju ove godine zaposlili 24 radnika na određeno vrijeme za lokalne izbore koji su održani početkom oktobra te da, kada se podvuče crta, imaju 21 zaposlenog više u odnosu na plan.

Fluktuacija kadra

U analizi troškova i broja zaposlenih navedeno je da je u prvom polugodištu primjetna velika fluktuacija kadrova te da je najveća zabilježena kod Ministarstva odbrane BiH zbog primjene odredaba Zakona o Oružanim snagama u vezi sa propisanom starosnom granicom, odnosno otpuštanjem i prijemom novih vojnih lica.

Izvor: Glas srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/na-plate-za-pola-godine-skrsili-383-miliona-km/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)