Nova memorija koja će napraviti revoluciju u pravljenju kompjutera

Objavljeno: 25. 5. 2012 u 16:23h

Istraživači sa University College London (UCL) otkrili su ovih dana detalje o onome što su predstavili kao prvi na svijetu otporni memorijski čip baziran na silikon oksidu (silicon oxide-based resistive RAM +ReRAM) koji može raditi na sobnoj temperaturi! Ključni napredak postignut je zahvaljujući radu jednog mladog Bosanca u ovom uspješnom timu.

Adnan Mehonić

ReRAM je jedna od tehnologija koja se razvija kao zamjena za tradicionalne sisteme pohranjivanja podataka.

Prema navodima koji su članovi tima objavili u Žurnalu za primjenjenu fiziku (Journal of Applied Physics), njihovo otkriće bi moglo predstavljati revoluciju u ovoj oblasti i praktično promijeniti način na koji rade današnji kompjuteri.

A do otkrića je došlo slučajno. Prilikom rada na pravljenju silikonski baziranih LED dioda, istraživači su otkrili da se prototip ponaša nestabilno. Bosanski student Adnan Mehonić dobio je zadatak da ispita o čemu je riječ – i došao do fascinantnog otkrića – da se materijal koji je tim istraživača napravio ponaša “daleko od nepredvidljivog”, odnosno da se promjena stanja provodljivosti i neprovodljivosti (što je ključni faktor u dizajnu informatičkih komponenti) može predvidjeti s velikom preciznošću.

Prototip ReRAM-a

I ranije nagrađivan

Treba, međutim, kazati da, iako mlad, Adnan Mehonić ni do sada nije bio nepoznato ime u svijetu nauke. Tako je krajem devetog mjeseca prošle godine stigla vijest da je Mehonić dobitnik je prve ‘Plasma Technology’ nagrade, koju dodjeljuje Oxford Insturments, za najbolji magistarski rad u oblasti nanotehnologije na UCL-u (University College London).

Rad pod nazivom “Current transport studies of silicon nanoclusters” (Studija električne provodljivosti silikonskih nanoklastera) istraživao je poluprovodnike na bazi metalnih oksida koji su sadržavali silikonske nanoklustere sa jonima erbijuma, analizirajući mehanizme provodljivosti koji su neophodni za daljni razvoj optičkih uređaja na bazi silicijuma.

Profesor Richard Jackman, šef Katedre za Magistarske studije iz Nanotehnologije je izjavio kako su veoma zadovoljni kvalitetom svih prošlogodišnjih magistarskih radova ali kako je Adnanov ipak ocijenjen najboljim. Dr Tony Kenyon, supervizor projekta je dodao kako je veoma zadovoljan izborom nagrađenog rada, a Adnan je već počeo raditi na doktoratu.

Oxford Instruments je kompanija čiji je cilj ‘razvoj i bolje razumijevanje svijeta kroz nauku i tehnologiju“, pokrenuta je prije više od 50 godina na Oxfordskom Univerzitetu, a danas ima preko 1.300 zaposlenih širom svijeta.

Izvor: Doznajemo.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/nova-memorija-koja-ce-napraviti-revoluciju-u-pravljenju-kompjutera/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)