Novac koči čitanost

Objavljeno: 12. 8. 2012 u 10:51h

Gradsko odjeljenje Narodne i univerzitetske biblioteke (NUB) RS u Banjaluci muče problemi kontinuiranog finansiranja, održavanja prostora te redovnog vraćanja knjiga.

Narodna i univerzitetska biblioteka Republke Srpske

Ljiljana Petrović-Zečić, direktor NUB RS, kaže da, s obzirom na to da je produkcija velika, nikada nisu zadovoljni količinom knjiga.

“Uprava grada nam je dala 5.000 KM za obnavljanje knjižnog fonda, što je kao kap u moru da biste obezbijedili knjige za četiri odjeljenja Gradske jedinice – na Starčevici, u Boriku, Obilićevu i u centru grada. Na primjer, kada su u pitanju enciklopedije i priručnici za djecu, cijena jedne knjige kreće se od 80 do 100 KM, pa i više. Naše usluge koriste i studenti i profesori, pa su tražene stručne publikacije i elektronske knjige za izradu magistarskih, maturskih i seminarskih radova”, objašnjava Petrović-Zečićeva.

Ističe da je problem i sa starim knjigama, koje treba, kaže, da traže po antikvarnicama, a to je ogroman posao koji zahtijeva i novac, jer se više ne štampaju, a tražene su.

Prema njenim riječima, neredovno vraćanje knjiga je stara boljka i trebalo bi je riješiti uvođenjem elektronske pozajmice, kako bi u svakom momentu imali evidenciju kod koga se nalazi koja knjiga i koliko dana je prekoračen rok za vraćanje.

“Još ne možemo elektronskim putem pretražiti sve knjige, pa je i to sporno. Ugledaćemo se na veće biblioteke, kao što je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, koja je skeniranjem kartica iz knjiga riješila obradu starog fonda”, govori ona.

Navodi da za kupovinu knjiga izdvajaju 30.000 KM, za programske aktivnosti 50.000, a za matičnost 10.000 KM, što znači da je NUB RS matična biblioteka za sve biblioteke u RS i brine se o obavljanju poslova, logističkoj i stručnoj podršci svih 48 biblioteka na prostoru ovog entiteta.

Kako saznajemo iz NUB-a RS, obnova fonda vrši se putem međubibliotečke razmjene sa Narodnom bibliotekom Republike Srbije, donacija, iz vlastitih sredstava, kao i sredstvima koja izdvajaju Uprava grada i Ministarstvo prosvjete i kulture RS.

Banjalučanka Aleksandra Stojanović kaže da nije zadovoljna izborom knjiga u Gradskoj jedinici NUB-a RS i da se često dešava da nemaju knjigu koju traži.

“Usluga je dobra, ali oni nemaju šta da ponude. Takođe je i raspored knjiga zbrkan, ne zna se gdje šta stoji i gdje treba da tražim. Na primjer, pisci kao što su Tenesi Vilijams ili Haruki Murakami stalno su, navodno, na čitanju”, istakla je Stojanovićeva.

Marija Pavlović, bibliotekar Gradske jedinice u centru grada, kaže da nabavka knjiga nije jednostavna.

“Ukoliko biblioteka nabavlja iz svog fonda, ne može da priušti više od dva primjerka naslova, ali trudimo se da nabavimo svaki naslov za koji su građani zainteresovani, posebno književnu produkciju. Ako ne može da se dođe do neke knjige, to pokazuje da je čitana”, objašnjava Pavlovićeva.

Ističe da 70.000 knjiga, koliko ima u ovom odjeljenju, treba srediti tako da čitaoci imaju na policama slobodan i pregledan pristup.

“U odnosu na to koliko Banjaluka ima stanovnika, nismo zadovoljni posjetom, ali premda ljetni period važi za zatišje, ove godine smo prijatno iznenađeni, iako se uglavnom čita beletristika i laganija literatura za plažu”, dodaje ona.

Ljiljana Radovanović, načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Administrativne službe grada, kaže da se na godišnjem nivou za NUB RS izdvaja 18.000 KM za materijalne, režijske i investicione troškove.

“Od potreba i troškova NUB-a RS u tekućoj godini zavisiće planiranje sredstava u budžetu grada za narednu godinu”, dodaje Radovanovićeva.

Top 10 najtežih knjiga za čitanje

Autori književnog veb sajta Millions tvrde da su identifikovali najteže knjige za čitanje. Evo 10 literarnih “Mont Everesta” na koje bi trebalo da se popnete, ako ste dovoljno odvažni.

  1. Džuna Barns: “Noćna šuma”
  2. Džonatan Svift: “Priča o buretu”
  3. GF Hegel: “Fenomenologija duha”
  4. Virdžinija Vulf: “Ka svetioniku”
  5. Samjuel Ričardson: “Klarisa ili Istorija mlade dame”
  6. Džejms Džojs: “Fineganevo bdenje”
  7. Martin Hajdeger: “Bitak i vrijeme”
  8. Edmund Spenser: “Vilinska kraljica”
  9. Gertruda Stajn: “Stvaranje Amerikanaca”
  10. Džozef Mekelroj: “Žene i muškarci”

 Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/novac-koci-citanost/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)