Objavljeno: 17. 2. 2025 u 14:17h
Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za ovu godinu predviđeno je da budžet od 180 miliona KM bude raspoređen kroz podršku tekućoj proizvodnji, kapitalnim investicijama i ruralnom razvoju, te sistemske i ostale mjere.
Pravo na podsticajna sredstva imaju fizička lica, preduzetnici i pravna lica sa prebivalištem, odnosno sjedištem u Republici Srpskoj, koji obavljaju poljoprivrednu proizvodnju na teritoriji Srpske i koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, kao i ostali subjekti u skladu sa Zakonom o poljoprivredi koji su upisani u Registar korisnika podsticajnih sredstava.
Premija za uzgoj steonih kvalitetno-priplodnih junica iznosi do 250 KM po grlu za one koji su proizveli i uzgojili najmanje dvije u ravničarskom ili jednu u brdsko-planinskom području u vlastitom zapatu ili najmanje tri junice za dalju reprodukciju od nabavljene teladi u dobi do šest mjeseci.
Premija do 500 KM predviđena je za one koji su proizveli i uzgojili najmanje tri umatičene steone kvalitetno-priplodne junice u vlastitom zapatu, a čije su majke u kontroli proizvodnosti i za koje ovlaštena organizacija za uzgoj uredno vodi pomoćnu i glavnu matičnu evidenciju.
Premija za uzgoj krava u sistemu uzgoja krava–tele iznosi do 600 KM za korisnike koji posjeduju najmanje 12 grla čistih mesnih rasa, a koje daju potomstvo i od kojih je jedini prihod prirast teleta, odnosno do 350 KM po grlu za korisnike podsticaja koji posjeduju najmanje sedam grla kombinovanih rasa /osim križanaca sa holštajn rasom/, koje daju potomstvo i od kojih je jedini prihod prirast teleta.
Premija za uzgoj kvalitetno-priplodnih krmača iznosi do 400 KM po grlu čistih rasa i hibrida poznatog porijekla, za umatičena kvalitetno-priplodna grla u vlastitom zapatu, a za koja postoji dokaz o porijeklu, glavna i pomoćna matična evidencija, odnosno do 200 KM po grlu za ona koja nisu umatičena i za koje se ne vodi uzgojna dokumentacija.
Za uzgoj kvalitetno-priplodnih ovaca i koza premija iznosi do 70 KM po grlu čistih rasa, za umatičene kvalitetno-priplodne ovce i koze u vlastitom zapatu, a za koje se uredno vodi uzgojna evidencija, te do 25 KM po grlu za ovce i koze koje nisu umatičene i za koje se ne vodi dokumentacija.
Pravo na premiju za uzgoj kvalitetno-priplodnih kokica i pijetlova roditeljskih karakteristika minimalne starosne dobi od 18 nedjelja ostvaruju korisnici podsticaja koji uzgoje najmanje 3.000 kljunova, a premija iznosi do 3,6 KM po kljunu za tešku liniju, odnosno do tri KM po kljunu za laku liniju.
Mljekari za proizvedeno i prodato kravlje mlijeko ostvaruju premiju u iznosu do 0,28 KM po litru, a za ovčije i kozje mlijeko do 0,65 KM.
Pravo na premiju za muzno grlo – kravu ostvaruju korisnici koji imaju najmanje dva muzna grla koji su u sistemu otkupa mlijeka ili koji prerađuju mlijeko na poljoprivrednom gazdinstvu, a premija iznosi do 500 KM po muznom grlu, a za korisnike podsticaja iz jedinica lokalne samouprave koje su iznad 1.000 metara nadmorske visine obračunava se dodatna premija od 200 KM po muznom grlu.
Pravo na premiju za utovljenu junad imaju korisnici koji su utovili najmanje pet grla u obračunskom periodu, odnosno koji ostvare minimalan prirast od 300 kilograma po grlu, sa najmanje 200 dana u tovu i ako grlo nije starije od 30 mjeseci, a premija iznosi do 300 KM po grlu.
Pravo na premiju za utovljenje svinje mogu ostvariti korisnici koji u toku godine utove i prodaju najmanje 50 tovljenika, minimalnog prirasta od 70 kilograma po tovljeniku sa maksimalnom ulaznom težinom do 35 kilograma i starosti svinja do tri i po mjeseca i izlaznom težinom od minimalno 90 kilograma u jednom turnusu, sa najmanje 80 dana tova ako grlo nije starije od devet mjeseci, a premija iznosi 60 KM po grlu. Do 12 KM premije po pčelinjem društvu ostvaruju udruženja pčelara i pčelarske zadruge koji posjeduju najmanje 30 košnica.
Visina premije za proizvedeno i prodato voće iznosi do 0,20 KM po kilogramu jabuke, kruške, šljive, breskve, nektarine, trešnje, višnje, kupine, jagode, grožđa, masline i smokve, a 0,40 KM po kilogramu maline, lješnjaka, oraha, borovnice i ribizle, te do 0,10 KM po kilogramu industrijske jabuke i kruške.
Za proizvedeno i prodato povrće i gljive premija iznosi do 0,20 KM po kilogramu za sve vrste povrća, osim bijelog luka za koji je jedna KM po kilogramu i gljiva za koji iznosi do 0,70 KM po kilogramu.
Pravo na podsticajna sredstva u iznosu od 500 KM po hektaru za proizvodnju merkantilne pšenice imaju poljoprivredni proizvođači koji su izvršili jesenju sjetvu u 2024. godini, odnosno koji zasiju minimalno hektar pšenice i primijene preporučene sjetvene normative od minimalno 200 kilograma sjemenske pšenice po hektaru.
Do 500 KM po hektaru ostvaruju korisnici podsticaja koji zasiju minimalno hektar uljane repice i primjene preporučene sjetvene normative od minimalno 500.000 sjemena uljane repice po hektaru.
Kada je riječ o regresiranom dizel-gorivu za izvođenje proljećnih i jesenjih radova utvrđen je iznosu od 0,80 KM po litru, a pravo ostvaruju registrovana poljoprivredna gazdinstva koja od 1. marta do 15. novembra tekuće godine kupe dizel-gorivo u količini do 100 litara po hektaru sa minimalnom površinom od jednog hektara, odnosno do 50.000 KM za nekomercijalna gazdinstva, 100.000 KM za komercijalna gazdinstva i 200.000 KM za preduzetnike i pravna lica.
Visina premije za organsku biljnu proizvodnju i proizvodnju u periodu konverzije za ratarske kulture iznosi do 600 KM po hektaru, za povrtarske i voćarske do 700 KM po hektaru, a za kulture u zaštićenom prostoru do 300 KM po sto metara kvadratnih.
Kada je riječ o podršci ruralnom razvoju, između ostalog, predviđena je podrška samozapošljavanju, ekonomskom osnaživanju žena, poslovanju poljoprivrednih zadruga, ali i otkupu poljoprivrednih proizvoda gdje je utvrđen iznos do deset odsto od vrijednosti ugovorenih količina domaćih poljoprivrednih proizvoda preračunatih na bazi referentne cijene i ne može biti veća od 50.000 KM po korisniku u tekućoj godini.
Pravo na podsticajna sredstva za sufinansiranje premije osiguranja primarne poljoprivredne proizvodnje imaju korisnici podsticaja koji osiguraju proizvodnju u obračunskom periodu, a visina podsticajnih sredstva isplaćuje se u iznosu do 60 odsto iznosa osiguranja i ne može biti veća od 50.000 KM po korisniku.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.