Objavljeno: 16. 7. 2012 u 08:57h
Penzionerima u BiH, kada plate režijske troškove, ostane tek toliko novca da svakog dana mogu da potroše po 6,70 KM, koliko koštaju hljeb, litar mlijeka i jeftiniji parizer.
Procjenjuje se da pripadnici najstarije populacije u našoj zemlji mjesečno u prosjeku primaju nešto više od 330 maraka, ali je za struju (30), vodu (10), telefon (minimalno 20) i grijanje (70) neophodno izdvojiti 130 KM.
Pod uslovom da imaju vlastiti stan, da ne trebaju prevoz, te da su “čeličnog” zdravlja pa ne kupuju lijekove, ostane im 200, ili dnevno oko 6,70 maraka. Sredstva za higijenu, odjeću i obuću, te slične stavke, u ovaj iznos je nemoguće ukalkulisati.
“Penzije su od 1. avgusta 2008. godine do danas povećane samo pet odsto, a troškovi života su, istovremeno, porasli za više od 50 procenata. Ako se uzme da za ovu godinu nisu planirana povećanja penzija, to znači da smo za pet godina imali to povećanje od pet odsto”, žali se Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.
Na pitanje kako živi ova populacija, on kaže da su poniženi, te dodaje da mu se nedavno žalio penzioner koji je radio 40 godina, “a sada hljeba nema da jede”.
“Znam penzionara podstanara, koji ima bolesne ženu i sina i prima 414 maraka, od čega 170 daje za stan. A gdje su lijekovi i ostalo”, pita Omerefendić.
Žali se i Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, koji kaže da je društvo prema njima nemilosrdno.
“Uopšte nema volje da se penzionerima pomogne. Meni doktor nedavno kaže – moja cijena je tolika. Pitam ga gdje radi, a on kaže – u bolnici. A ko mu je tu bolnicu napravio, kao i put do bolnice? E, pa, mi, koji sada živimo od penzije. Bolje reći, mi koji sada živimo ispod svakog dostojanstva”, podvlači Rakulj.
Nisu penzioneri bez razloga pesimistični. Za sada nema naznaka da će se njihov položaj popraviti.
“Prihodi koje imamo dovoljni su da se penzije isplaćuju redovno, te da se u vrlo kratkom roku izvrši podjela za sve korisnike, ali, za eventualno povećanje za sada nema sredstava”, poručuje Tihomir Joksimović, portparol Fonda PIO RS.
Sličnu poruku šalje i Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, koji ističe da su penzije za pet odsto povećane polovinom prošle godine.
“U ovoj godini nemamo u planu tako nešto, jer to ne dozvoljava financijska situacija”, naglasio je Kvesić.
Prosječna penzija u BiH do sada je bila ubjedljivo najniža u poređenju s primanjima najstarije populacije u zemljama u okruženju, a tako će, po svemu sudeći, ostati i u periodu koji je ispred nas.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.