Objavljeno: 25. 6. 2014 u 10:23h
Irska je proglašena za najbolju zemlju na svijetu zbog toga što je najviše doprinijela čovječanstvu i planeti, tvrdi novo istraživanje, a prenosi “Independent”.
Rezultati su predstavljeni u okviru prvog „Dobra zemlja“ indeksa, koji rangira zemlje na osnovu 35 odvojenih faktora Ujedinjenih nacija, Svjetske banke i drugih internacionalnih institucija.
Britanija se našla na sedmom mjestu, ali se uslijed cvjetajuće tehnološke industrije našla na prvom mjestu liste zemalja koje su najviše doprinele nauci i tehnologiji.
Ratom razrušeni Irak, Libija i Vijetnam zauzeli su samo dno liste.
Iako se na prvom mjestu našla Irska, nordijske zemlje su prihvaćene kao region koji je najviše doprinijeo čovječanstvu i planeti – i tako nadmašile bilo koji drugi dio svijeta.
SAD su se našle na dvadeset i prvom mjestu uslijed jako loših ocjena kada su internacionali mir i bezbijednost u pitanju.
Kenija je proglašena najboljom nacijom u Africi koja je ponajviše doprinijela planeti i nalazi se na dvadeset i šestom mjestu liste i jedina je zemlja sa kontinenta koja je dospjela među prvih trideset zemalja.
Kako bi stvorili listu, naučnici su razmatrali veličinu ekonomije neke zemlje, a potom su procenjivali njen globalni doprinos nauci, tehnologiji, kulturi, internacionalnom miru i sigurnosti, prosperitetu i jednakosti kao i zdravlju i dobrostanju čovječanstva.
BiH se na ovoj listi našla na 70. mjestu, Srbija 62. a Hrvatska 46. mjestu…
Kompletnu listu možete pogledati OVDJE
Izvor: Buka
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.