Objavljeno: 21. 7. 2012 u 09:29h
U laboratorijima Instituta za tehnologiju Džordžije, naučnici su oživjeli bakterije stare 500 miliona godina.
Naučnici su gen star 500 miliona godina ubacili u modernu bakteriju “ešerihije koli” i do sada je u laboratoriji Džordžija Teka nastalo više od 1.000 generacija prvobitne bakterije, prenosi Slobodna Evropa.
Naučnici žele da vide da li će ova bakterija evoluirati na isti način na koji je evoluirala i prvi put ili će krenuti nekim novim evolutivnim pravcem.
“Mogućnost posmatranja drevnog gena dok evoluira u modernom organizmu daje nam priliku da vidimo da li će se evolutivni put ponoviti ili će taj organizam slijediti neki drugi put. Izmijenjeni organizam na početku nije bio zdrav i jak kao njegove moderne verzije”, rekao je naučnik na Džordžija Teku Betil Kačar.
Nova bakterija mutira veoma brzo i ne samo da je dostigla snagu modernih bakterija, već su neke njene podvrste postale zdravije i mnogo snažnije od modernih bakterija.
“Pomoću ovog procesa bićemo u mogućnosti da odgovorimo na mnoga pitanja evolutivne i molekularne biologije. Između ostalog, želimo da znamo da li istorija organizma ograničava njegovu budućnost i da li evolucija uvijek vodi ka istoj, unaprijed definisanoj tački ili ima različita rješenja za isti problem”, rekao je Kačar.
Izvor: b92
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.