Objavljeno: 9. 12. 2024 u 21:17h
Božićni praznici i zimski odmori su prilika kada mnogi ljudi odlaze u inostranstvo na odmor ili u posjetu rodbini, ili im dolaze rođaci i prijatelji, noseći poklone ili prehrambene proizvode.
Unošenje gotovih lijekova za lične potrebe putnika dozvoljeno je u količinama potrebnim za najviše mjesec dana liječenja (pod uslovom da su odobreni od strane nadležnih organa zemlje proizvođača) i uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije, kao što su izvod iz istorije bolesti ili potvrda ljekara.
Unošenje lijekova koji sadrže narkotike, takođe za lične potrebe, moguće je u količini dovoljnoj za najviše pet dana liječenja, uz posjedovanje medicinske dokumentacije koja potvrđuje neophodnost uzimanja lijeka (kao što su kopija recepta, istorija bolesti ili ovjerena ljekarska potvrda).
U slučajevima osoba na supstitucionoj terapiji zavisnosti ili terapiji malignih bolesti, dozvoljena količina lijeka je za 15 dana lične upotrebe. Izuzetak su, osobe sa prebivalištem u Hrvatskoj koje putuju u zemlje Šengenskog prostora mogu nositi lijek sa narkoticima za ličnu upotrebu u trajanju do 30 dana uz potvrdu izdatoj na propisanom obrascu od strane ovlašćenog ljekara.
Uvoz biljaka, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podliježe zabranama i ograničenjima prema propisima EU kako bi se zaštitile biljke unutar Unije. Na stranicama Carinske uprave naveden je popis biljaka čiji je unos u EU zabranjen.
Sjeme i/ili biljke za sadnju koje čine dio ličnog prtljaga putnika mogu se uvoziti u EU uz fitosanitarni sertifikat izdat od nadležnog fitosanitarnog tijela zemlje porijekla. Putnik je dužan prijaviti sjeme i biljke za sadnju za fitosanitarni pregled na određenim graničnim kontrolnim tačkama u Hrvatskoj. Ako nisu obavljeni neophodni pregledi, sjeme i biljke sa zabranjenog popisa se oduzimaju od putnika. Voće poput ananasa, kokosa, durijana, banana i urmi izuzeto je od ovih pravila.
Sjeme i bilje za sadnju koje se nalazi na spisku zabranjenih vrsta i za koje nije obavljen obavezni fitosanitarni pregled, oduzima se od putnika.
Voće izuzeto iz fitosanitarnih propisa i za koje nije potreban fitosanitarni sertifikat uključuje:
Državljani Srbije i drugih trećih zemalja prilikom prelaska granice obavezni su da graničnoj policiji prijave oružje i pripadajuću municiju.
Unos i iznos oružja i municije preko državne granice dozvoljen je samo ako je putnik to prethodno prijavio graničnoj policiji i dobio odgovarajuće odobrenje. Za vrste oružja i municije koje ne zahtijevaju odobrenje, granična policija je dužna da ovjeri račun ili dokument o kupovini. Iznošenje oružja i municije moguće je samo uz posjedovanje oružnog lista. Putnici koji borave u inostranstvu mogu privremeno unositi lovačko oružje i municiju u svrhu lova, ukoliko je to zabilježeno u njihovim putnim dokumentima, ili moraju pribaviti posebno odobrenje granične policije na propisanom obrascu.
Državljani Srbije koji iznose oružje i municiju u treće zemlje, kao i državljani trećih zemalja koji ih unose u Srbiju, mogu za lov preko granice prenijeti do tri komada lovačkog oružja, 500 komada municije za oružje sa glatkim cijevima i 100 komada municije za oružje sa užlebljenim cijevima. Prodaja oružja i municije nije dozvoljena. Prenos oružja i municije dozvoljen je isključivo na međunarodnim graničnim prelazima, osim ako nije drugačije određeno međunarodnim ugovorom.
Putnici u svojoj prtljazi mogu unijeti do 20 kilograma ribljih proizvoda po osobi iz trećih zemalja, poput BiH, Crne Gore, i Sjeverne Makedonije, bez potrebe za pregledom od strane graničnog veterinarskog inspektora. Svježa riba mora biti očišćena od utrobe. Meso, mlijeko i njihovi proizvodi iz trećih zemalja ne smiju se unositi. Med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa i žablji bataci dozvoljeni su u količinama do dva kilograma po osobi.
Nema ograničenja za hljeb, kolače, keks, vafle, oblande, prepečeni hljeb i slične proizvode sa manje od 20 odsto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja, pod uslovom da su trajni na sobnoj temperaturi ili su termički obrađeni tokom proizvodnje. Takođe, nema ograničenja za čokoladu i slatkiše (uključujući bombone) sa manje od 50 odsto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja.
Zanimljivo je da nema ograničenja za meso, mlijeko i ribu ako se uvoze iz Švajcarske, Andore, Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili San Marina.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.