Objavljeno: 12. 8. 2012 u 14:37h
U sektoru drvoprerade kompanije “Boksit” obustavljena proizvodnja, a dvadeset radnika dobilo otkaz
Nekoliko najvećih kompanija u Republici Srpskoj u svojim finansijskim izvještajima i pokazateljima poslovanja za prvih šest mjeseci 2012. godine ocjenjuje da se trenutno nalaze u najtežoj krizi u posljednjih desetak godina, dok su neke odlučile da u pojedinim sektorima ugase proizvodnju.
Fabrika glinice Birač gotovo svakodnevno apeluje na izuzetno tešku situaciju u kojoj se nalaze zbog poskupljenja plina i pada cijene aluminija i glinice, objašnjavajući da mjesečno gube dva miliona maraka.
Uprava ove kompanije donijela je i odluku da se svim zaposlenima u naredna tri mjeseca plaća smanji za 10 posto.
– Nalazimo se u najtežoj situaciji od početka krize 2009. godine i presudnom trenutku za opstanak fabrike. Menadžment raznim mjerama štednje i smanjenja troškova nastoji da prevaziđe krizu – kazao je Virginijus Vajega, generalni direktor Fabrike glinice Birač.
Probleme s visokim cijenama ulaznih sirovina, a niskim cijenama roba na tržištu ima i kompanija “Boksit” iz Milića.
Sektor drvoprerade u ovoj kompaniji prije nekoliko dana obustavio je proizvodnju, a dvadeset radnika je dobilo otkaz.
Prema riječima predsjednika “Boksita” Rajka Dukića, konstantno su iskazivali gubitke, a sve njihove napore da unaprijede proizvodnju i investiraju u opremu nije pratio ukupni privredni ambijent u RS.
Ističu i da su, osim visokih cijena ulaznih sirovina, plaćali i visoku stopu poreza, doprinosa i drugih entitetskih dažbina.
Milionske gubitke u poslovanju bilježi i Rudnik i termoelektrana Ugljevik, koji nisu u stanju da redovno izmiruju kreditne i porezne obaveze.
U polugodišnjem finansijskom izvještaju za ovu godinu navodi se da je ova kompanija poslovala s gubitkom od više od sedam miliona maraka, što je za pet miliona KM više nego na kraju prošle godine.
– Ukupan neto gubitak u obračunskom periodu iznosi 7.011.734 KM – navodi se u finansijskom izvještaju.
Dugoročni krediti RiTE Ugljevik na kraju prvog polugodišta iznosili su 24,8 miliona KM, odgođene porezne obaveze 9,7 miliona KM, a kratkoročne prelaze 20 miliona maraka.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.