Objavljeno: 25. 9. 2019 u 09:55h
Mesna industrija “ZP Komerc” iz Vršana, firma je koja danas upošljava 220 radnika i ima potpuno zaokružen sistem, od proizvodnje do prodaje. Sama riječ “ZP” znači: zaokružen proces zdrave proizvodnje. Po uspostavljenim standardima ova firma, može već da posluje u EU, međutim, zbog “stvari”, koje država još nije završila, to nije slučaj.
Vlasnika ove firme Ljubišu Rosića, pitali smo da nam da šire pojašnjenje kako funkcioniše ova firma, koja se bavi proizvodnjom mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda, a on je pojasnio sam proces proizvodnje:
“Naša firma je “odgovorna” za sve ovo što proizvodimo, od njive do trpeze, na kojoj se nalaze naši proizvodi. Bavimo se primarnom i sekundarnom poljoprivrednom proizvodnjom, što znači da proizvodimo žitarice za ishranu stoke, uzgajamo junad i svinje. U vlastitim pogonima imamo klaonicu, a proizvodimo i suhomesnate proizvode, te ih prodajemo u našim maloprodajnim objektima.”
“ZP komerc” prošle godine napravio je klaonicu velikog kapaciteta. Ona ima površinu od 5.600 m2, i može da obrađuje 30 junadi na sat ili 120 svinja na sat. Njena izgradnja koštala je 12 miliona KM.
“To su ogromne količine, ali u ovom momentu klaonica radi svega dva dana sedmično, jer imamo problem, što je ove godine izvoz za Tursku zablokirao i nema ga već mjesecima, pa je zbog toga proizvodnja i uzgoj junadi u teškoj situaciji. Međutim, na drugoj strani imamo poboljšanje u proizvodnji svinja i na tržištu smo konkurentni sa svinjskim mesom”, kaže Rosić.
ZP komerc je jedina mesna industrija u Republici Srpskoj koja u krugu fabrike instalirala spalionicu za uništavanje klaoničkog otpada, čime je ispunila još jedan od evropskih standarda, koji kod nas još nije obavezan.
Ova firma iz Vršana je izvoznik i ima sve certifikate da može izvoziti u Azijske zemlje i zemlje CEFTA-e. Naravno, kao što je poznato, naši proizvođači ne mogu izvoziti u Evropsku uniju.
“Regulative nisu još uređene i postoje nekakvi procesi, koje mora država da uradi da bi mi mogli biti na evropskom tržištu. Sa druge strane, naši proizvođači ne mogu izvoziti na tržište Evropske unije, ali u našu zemlju se uvozi mnogo mesa iz EU. Ako pogledamo svježe juneće meso, imamo bogate zemlje, gdje se koristi kvalitetno meso i mogu da ga plate po dosta većoj cijeni, ramsteke, zadnje juneće ćereke i onda na taj način mogu da prodaju jeftino prednju četvrt, koja stiže nama, jer mi živimo u okruženju i državi, u kojoj nemamo mnogo bogatog stanovništva. Zato kod nas, iz tih zemalja, dolaze jeftine prednje četvrti, koje nas guše na domaćem tržištu. Kada bi mi mogli da izvozimo crveno meso npr. u Italiju, za poznate kupce, koji bi mogli da plate taj kvalitetniji dio mesa mi bi bili konkurentni. U EU, na razne načine se poljoprivredna proizvodnja podstiče, ali ne samo direktna proizvodnja po npr. svinji, nego i po hektaru zemlje i na druge načine, te oni kada imaju višak proizvoda, plate klaonici podsticaj, koja je izvezla taj dio mesa, pa namire svom proizvođaču.”
https://youtu.be/MeLzhu57lm0
“ZP komerc” i dalje planira da razvija sopstvene prodajne objekte, a Rosić to ekonomski ovako objašnjava:
“Od 2000. godine, kada smo pokrenuli preradu mesa, krenuli smo i sa prodajom u trgovačkim lancima. Međutim, kad je došlo do toga da lanci plaćaju odgođeno i da čekamo čak i po godinu dana da nam plate za naše isporučene proizvode, mi više nismo bili ekonomski sposobni da njih finansiramo, dok oni svoju dobit nose u svoje zemlje. Pošto na taj način nismo mogli da se razvijemo dalje, odlučili smo da otvaramo vlastite prodajne objekte i danas je naše opredjeljenje da 20 do 30 odsto procenata naših proizvoda prodamo kroz tržište trgovačkih lanaca, a ostatak kroz svoje maloprodaje.”
Za kraj Ljubiša Rosić poručuje:
“Naši pogoni ispunjavaju sve standarde, kao u EU, a to znači da prvog dana kada država završi svoju regulativu, mi smo sigurno u Evropskoj uniji.”
Banjaluka.com
Nema komentara
Prikaži komentare