Poništena ekološka dozvola za gradnju male hidroelektrane na Sutjesci

Objavljeno: 15. 4. 2025 u 18:10h

Presudom Okružnog suda Banjaluka, od 9. aprila, poništena je obnovljena ekološka dozvola za malu hidroelektranu “Sutjeska 2B” na rijeci Sutjesci, a na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu koja je pokrenuta zbog niza nepravilnosti napravljenih u samom procesu obnove ove dozvole, koje je vodilo Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske.

Saopšteno je ovo iz Centra za životnu sredinu, iz kojeg navode da razloge poništenja sud nalazi u nedostatku procesnih radnji na osnovu kojih bi se utvrdila promjena vlasnika ove hidrocentrale, s obzirom na to da je vlasnik i lice ovlašteno za zastupanje nekoliko puta mijenjano u toku važenja ekološke dozvole.

“Sud smatra da se sadašnji vlasnik HIDROENERGY d.o.o. Laktaši trebao pridržavati procedure obavještavanja prema Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS oko promjene vlasnika, a to u toku postupka nije urađeno na pravilan i zakonit način”, istakli su iz Centra.

Kako je istakao Ratko Pilipović, pravni savjetnik u Centru za životnu sredinu, ova presuda jedna je u nizu presuda koje je dobio Centar.

“To predstavlja još jedan dokaz da nadležno Ministarstvo rješava predmete na bazi pogrešnih i nepotpunih utvrđenih činjenica, što često dovodi do toga da takve odluke budu i poništene od strane suda. Pozivamo nadležno minstarstvo da prilikom odlučivanja o Studijama uticaja na životnu sredinu i ekološkim dozvolama cijeni sve relevatne činjenice i okolnosti koje utiču na drugačije donošenje odluke”, rekao je Pilipović.

Inače, Centar za životnu sredinu je godinama vodio kampanju za očuvanje Nacionalnog parka Sutjeska i zaustavljanje gradnje planiranih malih hidroelektrana unutar parka.

“Poslije nekoliko godina pravne borbe, istraživanja područja i dokazivanja njegove vrijednosti, zajedno sa građanima i istraživačima, obustavljena je gradnja planiranih pet malih hidroelektrana unutar parka. Međutim, to nije bio kraj borbe, jer je kasnije uslijedilo planiranje drugih energetskih projekata na granicama nacionalnog parka”, dodaju u saopštenju.

Kada je riječ o maloj hidroelektrani “Sutjeska 2B”, pojašnjavaju da je prva pravna pobjeda po tužbi Centra za životnu sredinu stigla kada je po presudi Okružnog suda u Banjaluci odlučeno da se ukida javni interes za njenu izgradnju, a koji je utvrđen odlukom Vlade RS iz 2019. godine.

“Trenutno se na prostoru rijeke Sutjeska i njene pritoke Jabušnica, grade tri male hidroelektrane, a planirana je izgradnja još dvije, od kojih je jedna upravo Sutjeska 2B, kojoj je poništena ekološka dozvola i za koju je ukinuta odluka o javnom interesu. Ovih pet elektrana se nalaze u samoj blizini Nacionalnog parka, a neke od njih su na samoj granici, kao što je slučaj sa elektranama na rijeci Jabušnica, čiji tok razdvaja područje Nacionalnog parka kao zaštićenog područja od područja koje nije u ovom obuhvatu”, naveli su.

Vladimir Topić, koordinator programa energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu, ističe da je trenutno velika devastacija gornjeg toka rijeke Sutjeske, kao i rječice Jabušnice.

“Sutjeska, kao jedna od zadnjih netaknutih rijeka i to prve kategorije, trenutno doživljava veliki pritisak u vidu devastacije i uništavanja”, navodi Topić.

Podsjetimo, Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći nacionalni park u Republici Srpskoj i dom je jednoj od posljednjih prašuma u Evropi. Riječ je o našem najvećem i najstarijem nacionalnom parku, u kojem kanjoni rijeka Sutjeska i Hrčavka zajedno sa prašumom Perućica predstavljaju stanište mnogih ugroženih i endemskih vrsta, te vrsta od evropskog i međunarodnog značaja.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/ponistena-ekoloska-dozvola-za-gradnju-male-hidroelektrane-na-sutjesci/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)