Objavljeno: 6. 8. 2012 u 10:54h
Drvoprerađivači u Srpskoj plasiranjem svojih proizvoda u inostranstvo popravljaju deficit izvoza RS, a pored toga ova privredna grana predstavlja šansu za dodatna zapošljavanja i smanjenje broja nezaposlenih i za 4.500.
Direktor “Grosist” firme iz Prijedora, koja izrađuje drvene kuće, Ratko Macanović rekao je da je kriza posljednjih godina dovela drvoprerađivače u nepovoljan položaj, ali da je drvoprerada jedina grana u RS koja je suficitna.
Oko 50 odsto svojih proizvoda firme iz ove privredne grane plasiraju u inostranstvo – rekao je Macanović i dodao da nadležne institucije pridaju malo pažnje firmama iz oblasti drvoprerade.
Istakao je i da su firme iz ove privredne grane u posljednjih pet godina mnogo novca investirale u drvopreradu, u objekte, mašine, ali i ljudske resurse.
Sve ove aktivnosti preuzete su kako bismo postali konkurenti mnogim firmama u okruženju. Drvoprerađivači su jedina suficitna grana koja može da zapošljava dodatne radnike. U drvopreradi radi oko 8.000 ljudi, a ova privredna grana može još da zaposli oko 4.500 radnika – rekao je Macanović i dodao da su šansu za nova zapošljavanja stvorile investicije drvoprerađivača.
On smatra da je strategija drvne industrije problem svih, kako Vlade, tako i “Šuma RS”, ali i fakulteta i svih ostalih relevantnih institucija koje treba da doprinesu boljem položaju drvoprerađivača.
Direktor firme “Petroprojekt” iz Bratunca, koja se bavi proizvodnjom građevinske stolarije i elemenata, Janko Petrović, rekao je da na tržištu Srpske dobro prolaze samo oni drvoprerađivači koji su fokusirani na izvoz. Napominje da je u posljednjem periodu snabdijevanje drvoprerađivača sirovinama od strane “Šuma RS” poboljšano.
Prema Petrovićevim riječima, položaj drvoprerađivača u RS mogao bi se poboljšati izdvajanjem više novca za podsticaje izvoza i dobre proizvodnje ili pak smanjenjem dadžbina i taksi.
Kaže da je “Petroprojekt” stabilna firma, ali da se u posljednje vrijeme ipak osjeti nedostatak likvidnih sredstava.
Direktor firme “Bor” iz Gradiške Milena Vrhovac istakla je da RS ima dobre šanse i predispozicije kada su u pitanju drvoprerađivači.
Većina drvoprerađivača izvozno je orijentisana, što doprinosi i smanjenju deficita izvoza i poboljšanju slike RS – rekla je Vrhovčeva i dodala da je drvoprerađivačima potreban i veći broj stručnih ljudi koji se razumiju u novu tehnologiju, koja je sve više zastupljena u ovoj grani privrede.
Naglašava da je takođe potrebno da se pojednostavi procedura dobijanja podsticajnih sredstava, koja je jako komplikovana.
Drvoprerađivači ne treba da se boje konkurencije, već treba da se otvaraju prema Evropi i njenim tržištima – rekla je Vrhovčeva.
Drvoprerađivači ističu da bi šumska gazdinstva trebalo da poštuju rokove isporuke sirovina, kako oni ne bi kasnili u isporuci svojih proizvoda kupcima i bili dovedeni u situaciju da plaćaju penale.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.