Objavljeno: 12. 5. 2012 u 11:03h
Poslodavci u RS smanjili su plate zaposlenih, a “rezovi” iznose do 67 maraka, koliko su manje zaradili angažovani na vađenju rude i kamena.
Za toliko novca može se svaki dan kupiti po jedan hljeb i litar mlijeka. Kako pokazuju zvanične informacije, od ukupno 15 sektora, primanja su u martu, u poređenju s februarom, smanjena u čak 12 oblasti.
Time se agonija zaposlenih nastavila, jer, pored toga što su suočeni sa sve učestalijim poskupljenjima, sada im se još i smanjuje zarada, tako da će, očigledno, članovi njihovog domaćinstva morati da stegnu kaiš.
Komentarišući ove podatke, Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS, ističe da je očigledno da plata zaposlenih u RS sve manje vrijedi.
Od ukupno 15 sektora, primanja su u martu, u poređenju s februarom, smanjena u čak 12 oblasti
“Prosječnom neto platom u martu se moglo obezbijediti svega oko 44 odsto proizvoda i usluga sadržanih u sindikalnoj potrošačkoj korpi, a prethodnih godina taj pricenat je dostizao i do 50 odsto. Ovakav trend javio se kao posljedica ‘tihog’ rasta cijena. Problem se ogleda i u tome što pretežno poskupljuju oni proizvodi i usluge koji su najviše zastupljeni u potrošnji svakog domaćinstva, kao što su hrana i komunalije”, upozorava Radoševićeva.
Poslodavci, sa druge strane, kažu da je do “rezova” u ličnim dohocima došlo zbog teškog stanja u kojem se nalazi privreda RS.
“Efekti svjetske ekonomske krize su sve izraženiji, a ne čini se ni minimum mjera koje bi popravile stanje i poveli privredu ka očuvanju postojećih kapaciteta, a na kraju i povećanje proizvodnje. Privreda je prepuštena sama sebi; nedovoljno je konkurentna na domaćem i svjetskom tržištu. To su uzroci, a podaci kojim raspolažete su posljedice”, naglasio je Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
A posljedice, uglavnom, snose radnici, odnosno potrošači. Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja građana DON Prijedor, kaže da plate odavno stagniraju ili opadaju, većina poslodavaca isplaćuje “minimalac”, a vrijednost robe i usluga “divlja”.
Pretežno poskupljuju oni proizvodi i usluge koji su najviše zastupljeni u potrošnji.
“Cijene svaki dan idu ‘gore’. Kupujemo osnovne životne namirnice, kojim se ne kontroliše kvalitet i jedemo samo ono što je najjeftinije”, žali se Marićeva.
Od svih vrsta djelatnosti, u martu su plate u RS rasle samo zaposlenim u finansijskom posredovanju i u obrazovanju, a stagnirale su trgovcima. Prodavci zarađuju 609, radnici u obrazovanju 878, a najbolje prolaze zaposleni u finansijskom posredovanju, koji mjesečno steknu 1.272 marke, što je duplo više od plata u brojnim drugim oblastima.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.