Objavljeno: 11. 8. 2012 u 09:49h
Agencija za bankarstvo Republike Srpske oduzela je dozvolu za rad mikrokreditnom društvu “Sinergija plus” iz Banjaluke u kojem je početkom ovog mjeseca otvoren predstečajni postupak.
Predstečajni upravnik u “Sinergiji plus” Milan Latinčić rekao je “Glasu Srpske” da će rukovodstvo mikrokreditnog društva Upravnom odboru Agencije za bankarstvo vjerovatno podnijeti žalbu na rješenje o oduzimanju dozvole.
Rok za podnošenje žalbe je osam dana, a kakav će biti epilog vidjećemo u budućem periodu – kazao je Latinčić i dodao da stečajni dužnik u predstečajnom postupku može da radi sve ono što neće ugroziti stečajnu masu.
Direktor “Sinergije plus” Željko Bogdanić nije želio da komentariše informaciju o oduzimanju dozvole za rad.
Ni direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac nije željela da govori o ovom slučaju pozivajući se na poslovnu tajnu.
Rješenje će biti javno objavljeno kada bude pravosnažno. Do tada vam ne mogu davati nikakve informacije jer je to poslovna tajna – kazala je Injac.
Na osnovu rješenja Okružnog privrednog suda Banjaluka u “Sinergiji plus” je početkom ovog mjeseca otvoren predstečajni postupak. Taj postupak trajaće do kraja ovog mjeseca poslije čega će biti donesena odluka da li ima uslova za otvaranje stečaja.
Uporedo sa otvaranjem predstečajnog postupka Okružni privredni sud je zabranio “Sinergiji plus” da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom i novčanim sredstvima. Banjalučka berza je zbog zahtjeva za stečaj stopirala trgovinu akcijama “Sinergije plus”.
“Sinergija” je prošlog mjeseca podnijela zahtjev za stečaj, jer više nije u mogućnosti da otplaćuje višemilionske kredite koje ima u Folksbanci, Hipo Alpe Adrija banci, NLB Razvojnoj i Unikredit banci, koje su joj zbog toga početkom jula blokirale račune. “Sinergija” nije u mogućnosti ni da vraća kredite stranim kreditorima, a ukupan dug, zajedno sa onim koje ima prema pomenutim bankama, iznosi oko 20 miliona maraka.
Radnici “Sinergije” tvrde da je glavni uzrok propasti izvlačenje novca iz tog društva za izgradnju poslovnih objekata u Obilićevu, Kočićevom vijencu i Novoj varoši u Banjaluci.
Kašnjenje u naplati potraživanja nije uzrok negativnog poslovanja, već izvlačenje novca za izgradnju poslovnog objekta u ulici Stepe Stepanovića, kao i izgradnja stambeno-poslovnih objekata u ulici Meše Selimovića i Prvog krajiškog korpusa u naselju Nova varoš, prilikom čega su nelegalno izvučene velike svote novca u privatne svrhe – navode radnici.
Ističu da nije jasno ni po kom osnovu je “Sinergija plus”, čija je jedina djelatnost davanje mikrokredita, mogla da gradi stambeno-poslovne objekte za prodaju na tržištu.
Takođe, potrebno je ispitati kako je “Sinergija plus” i pored gubitka od 3,9 miliona KM u 2010. godini, uspjela kao osnivač da kod Okružnog privrednog suda registruje privredno društvo “Sinergija invest”, čiji je direktor Damir Miljević, koji je ujedno i izvršni direktor za razvoj u “Sinergija plus” i predsjednik Skupštine “Sinergije plus” – ističu radnici.
S druge strane, rukovodstvo “Sinergije plus” optužilo je NLB Razvojnu banku i Unikredit banku Banjaluka da žele da unište ovo društvo, jer su odbile prijedlog za restrukturisanje obaveza “Sinergije”, zbog čega su najavili da će ih tužiti. U bankama su odbacili odgovornost za propast “Sinergije” poručivši da krivce treba tražiti isključivo u menadžmentu tog mikrokreditnog društva.
Ukoliko bude otvoren stečaj “Sinergije plus”, bio bi to prvi stečajni postupak u nekoj mikrokreditnoj organizaciji u RS, a njime bi 51 radnik ostao bez posla. U “Sinergiji” nikada nije bilo sindikata koji bi ih zastupao, a vlasnici su pri pokušaju osnivanja sindikata, prije nekoliko godina, odmah dali otkaz za petnaestak zaposlenih koji su pokrenuli tu inicijativu.
“Sinergija plus” prošlu godinu je završila sa neto dobiti od 220.000 KM, dok je u 2010. godini imala 3,9 miliona maraka gubitka.
Zbog minusa u 2010. godini “Sinergija plus” je upozorena od strane Agencije za bankarstvo RS da će u slučaju nastavka loših finansijskih pokazatelja i smanjenja kapitala ostati bez dozvole za rad.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.