Spriječeno pet nelegalnih pokušaja iznošenja gotovine

Objavljeno: 18. 1. 2015 u 15:34h

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH proteklih dana zaustavili su pet nezakonitih pokušaja iznošenja novca u gotovini iz BiH u količini većoj od 10.000 KM, koju propisuje zakonodavstvo BiH.

policija

Riječ je o pokušajima iznošenja novca od 30.000 do 60.000 KM, a novac su iznosili građani BiH, ali i stranci koji nisu bili upoznati o zakonskoj legislativi.

Ovi slučajevi su se desili na Aerodromu Sarajevo, gdje su službenici Uprave početkom godine vršili pojačan nadzor i kontrolu iznošenja gotovine iz BiH.

U svih pet slučajeva, u dogovoru sa dežurnim sudijom nadležnog suda, izdati su prekršajni nalozi zbog deviznog prekršaja u iznosu od 1.500 KM i nije dozvoljeno iznošenje novca, saopšteno je iz Uprave.

Fizičko lice prilikom izlaska iz BiH može bez prijave na graničnom prelazu iznositi novac ili čekove u iznosu od 2.500 evra ili 5.000 KM.

Osim ovog iznosa, fizičko lice može u putničkom prometu sa inostranstvom iznijeti novac u protivrijednosti od još dodatnih 2.500 evra, ali uz prikaz dokaza da je ovaj novac podignut sa vlastitog računa u banci ili da su sredstva kupljena kod ovlaštene banke.

Za veće iznose od ovoga mora postojati odobrenje Ministarstva finansija Republike Srpske ili Ministarstva finansija Federacije BiH.

Iz UIO pozivaju građane u BiH da za svaki iznos novca iz BiH u iznosu većem od 10.000 KM moraju imati pisanu saglasnost entitetskog ministarstva finansija.

O svakom prenosu stranog novca /kovanica ili valute BiH ili bilo koje druge zemlje, putnički čekovi, poštanske doznake i druga sredstva plaćanja gdje se titular mijenja po uručenju/ i obveznica preko granice u vrijednosti 10.000 KM i više, carinski organi, u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca, dostavljaju podatke finansijsko-obavještajnom odsjeku Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/.

Ti podaci podrazumijevaju ime, prezime, datum rođenja i mjesto prebivališta lica koje prenosi gotovinu i vrijednosne papire preko granice.

Carinski organi moraju prijaviti naziv i sjedište pravnog lica ili ime, prezime i prebivalište fizičkog lica za koje se obavlja prenos gotovine ili vrijednosnih papira preko granice.

Službenici UIO BiH prosljeđuju Sipi i informaciju da li je prenos novca ili vrijednosnih papira bio prijavljen carinskim organima.

Unošenje novca u BiH nije ograničeno, ali je preporučljivo da lice na graničnom prelazu carinskoj službi prijavi unos veće sume novca u BiH kada će dobiti potvrdu o unosu tog novca, pa može bez problema ta sredstva ponovo iznijeti van BiH, dok u suprotnom, neće imati dokaz o prijeklu novca koji se iznosi van BiH.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/sprijeceno-pet-nelegalnih-pokusaja-iznosenja-gotovine/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)