Objavljeno: 1. 11. 2014 u 16:23h
Nekoliko desetina raseljenih Srba i njih desetak, koliko ih još živi u Prištini, bez pratnje policije izašlo je danas na zadušnice na gradsko groblje u Prištini da bi odali poštu preminulim.
“Gradsko groblje u Prištini odraz je situacije u kojoj žive Srbi na Kosmetu”, rekao je Milojko Stojanović, koji je nakon 1999. godine prvi put došao da upali svijeću na spomeniku roditeljima.
Prema njegovim riječima, groblje je očišćeno i održavano samo u dijelu oko ulazne kapije i nove kapele.
“Na oko 85 odsto površine svuda je šiblje i krov. To potvrđuje da je naše pravoslavno gorblje prepušteno zubu vremena i, ako se nastavi nebriga i nemar, plašim se da će ubrzo nestati”, dodao je Stojanović.
Nada Vujović prije mjesec dana je na prištevačkom groblju sahranila supruga Nebojšu.
“Znam da smo time što smo ostali da sa decom živimo u Prištini, zarobili decu i unuke, ali to je sudbina i to je odraz naše odlučnosti da opstanemo tu gde smo rođeni i gde su rođena naša deca”, rekla je Vujovićeva, zamjerajući sunarodnicima što prenose posmrtne ostatke svojih najbližih iz Prištine u mjesta u kojima su se nastanili poslije 1999. godine.
Nekoliko stotina raseljenih Srba iz južne Kosovske Mitrovice danas prije podne, bez pratnje Kosovske policijske službe, izašlo je na groblje u južnom dijelu grada.
Protojerej Staniša Arsić rekao je za Srnu da je priča o ovom groblju toliko puta ispričana i da, uprkos tome, niko o groblju ne vodi računa.
“Jeste da su neke staze urađene, ali je to samo maska da bi se ljudi zavarali da se na ovom groblju nešto radi”, rekao je Arsić.
On je dodao da je, prema njegovoj procjeni, nastavljeno urušavanje nadgrobnih spomenika.
“Vrlo malo je čitavih spomenika. Ovo groblje je jedno od najzapuštenijih grobalja na cijeloj teritoriji Kosova i Metohije”, naveo je protojerej Arsić.
Pedesetak raseljenih Srba iz Đakovice, u pratnji jakih snaga kosovske policijske službe, posjetili su danas, na Zadušnice, groblja u Đakovici i selu Piskote u ovoj opštini, rekao je Srni predsjednik Privremenog organa Đakovice Kosta Bjelošević.
“Dobili smo pratnju i obezbeđenje. Izašli smo na groblja koja su u potpunosti uništena. Sve je odneseno što se moglo odneti”, kaže Bjelošević, navodeći da tokom obilaska groblja i parastosa koji je služen u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Đakovici nije bilo incidenata.
U Đakovicu je stigao autobus sa oko 50 Srba, sa kojima su bili i predstavnici Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju i ministarstva za zajednice i povratak u privremenoj vladi Kosova.
Poslije obilaska grobalja raseljeni Srbi su se u manastiru Visoki Dečani sastali sa predstavnicima ministarstva za zajednice i povratak u privremenoj vladi Kosova.
“Na tom sastanku predstavnici ministarstva podržali su zahtjev raseljenih iz Đakovice da se vrate na svoja ognjišta”, rekao je Srni predsjednik Udruženja raseljenih Đakovičana Đokica Stanojević.
Raseljeni su zatražili više angažovanja predstavnika Srba u privremenim kosovskim institucijama na zaštiti imovine u vlasništvu Srba, srpskih svetinja i posebno grobalja.
Izvor: Agencije
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.