Objavljeno: 24. 5. 2012 u 13:40h
Pisanje biografije pravo je umijeće, a u teškim ekonomskim uslovima kakvi su sad, veoma je važno istaknuti se među stotinama drugih kandidata.
Pisanje biografije koja će se po nečemu istaknuti u nepreglednoj hrpetini drugih biografija, ali istovremeno ipak ostati relativno strukturirana i profesionalna – prava je umjetnost. S jedne strane, svako od nas želi da ga potencijalni poslodavac što lakše primijeti, dok s druge strane nipošto ne smijemo u biografiju staviti stvari koje će nas automatski diskvalifikovati kao neozbiljnog kandidata. Donosimo vam nekoliko takvih stvari na koje trebate obratiti posebnu pažnju.
Očekivanja od novog posla
Tražiocima posla nekad se savjetovalo da vrlo jasno napišu čemu se tačno nadaju od potencijalnog radnog odnosa, što je u praksi rijetko kad funkcionisalo onako kako je bilo zamišljeno, zbog čega je s vremenom zapravo postalo gubitak vremena za poslodavca. Firme traže osobu koja će im pomoći da ostvare svoje poslovne ciljeve i nije im bitno hoće li i oni ispuniti vaše. Slobodno napišite šta tražite i očekujete od novog posla, ali to isprintajte i stavite na zid sobe, ali ne i u biografiju.
Podaci koji su previše lični
Svi koji su imali priliku u rukama držati prijave za posao potencijalnih kandidata mogu vam posvjedočiti kakve nevjerovatne detalje ljudi znaju pisati u prijavama za posao. Od bračnog statusa, preko nacionalnosti i vjere, pa sve do političkog opredjeljenja i broja djece… Pisanje privatnih podataka može vam samo potpuno uništiti šanse. Ne upadajte u zamku misleći da ćete probuditi saosjećanje kod poslodavca zbog vaše teške porodične ili financijske situacije – rezultat će često biti potpuno suprotan.
Visina plate koju očekujete
Iako je sasvim u redu pitati za visinu plate u slučajevima kad poslodavac to izričito ne navede u oglasu za posao, takve je stvari uvijek najbolje ostaviti za fazu razgovora. Ukoliko oglas za posao traži od vas da sami navedete koliku platu očekujete (što je psihološki trik o kojem bi se mogle napisati čitave stranice), dajte što opštiji odgovor.
Irelevantna iskustva i vještine
Teško je jasno odrediti što se sve smatra irelevantnim iskustvom, ali generalno govoreći, to je sve ono što se direktno ne tiče posla ili branše za koje se prijavljujete. Oduprite se iskušenju da spomenete sve čime ste se bavili od svoje 16. godine, posebno ukoliko to nema ama baš nikakve veze s poslom na koji se javljate. Poslodavcima je puno važniji kvalitet vaših znanja i vještina, a ne njihova količina. Više u ovom slučaju uglavnom nije bolje.
Vaše slabosti
Mnogi poslodavci za vrijeme intervjua prije ili kasnije pitaju kandidate o tome šta smatraju svojim najvećim slabostima, stoga nema nikakve potrebe da trčite pred rudo i dajete im materijala da vas uopšte ne pozovu. Ovakva su pitanja napravljena da se procijeni vaša vještina da loše prikazujete u pozitivnom svjetlu, a ne da otvorite dušu zbog svojih karakternih mana. I naravno, sve to ostavite za fazu razgovora.
Izvor: Metro-portal.hr
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.